Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (1079 entries)

en: Readability: Good
da_DK: Læsbarhed: God

en: Readability: OK
da_DK: Læsbarhed: OK

en: Readability: Needs improvement
da_DK: Læsbarhed: Behov for forbedringer

en: SEO: Needs improvement
da_DK: SEO: Behov for forbedringer

en: Activate your license on My Yoast
da_DK: Aktivér din licens på My Yoast

en: Not activated
da_DK: Ikke aktiveret

en: Manage your license on My Yoast
da_DK: Administrér din licens på My Yoast

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: %1s recommendations for you
da_DK: $%1s anbefalinger til dig

en: All Readability Scores
da_DK: Alle læsbarheds-scorer

en: Filter by Readability Score
da_DK: Filtrér med læsbarheds-scorer

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
da_DK: Du får ingen opdateringer eller support! Løs problemet ved at tilføje dette site og aktivere %1$s på det i %2$s.

en: Remind me again in 4 weeks.
da_DK: Mind mig om det om 4 uger.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
da_DK: Forespørgselsmetoden %1$s er ikke gyldig.

en: Import from Jetpack SEO
da_DK: Importér fra Jetpack SEO

en: Muted notifications:
da_DK: Notifikationer, der er slået fra:

en: Muted problems:
da_DK: Problemer, der ikke vises:

note: translators: %1$s expands to the social network's name, %2$s to Yoast SEO Premium.
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %1$s? You can, with %2$s.
da_DK: Ønsker du at se et preview af, hvordan det vil se ud, hvis folk deler dette indlæg på %1$s? Det kan du ‒ med %2$s.

en: Find out why you should upgrade to %s &raquo;
da_DK: Find ud af, hvorfor du skal opgradere til %s &raquo;

en: Go premium!
da_DK: Skift til Premium!

en: Dismiss %s upgrade motivation
da_DK: Skjul begrundelserne for at opgradere til %s

en: This feature helps you improve the internal link structure of your site. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out the %1$sarticle about internal linking on Yoast.com%2$s.
da_DK: Denne funktion hjælper dig med at forbedre den interne linkstruktur på dit website. Hvis du ønsker at vide mere om interne links, hvorfor og hvordan, så tjek %1$sartiklen om interne links på Yoast.com%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: link to knowledge base article about solving table issue. %4$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
    					Please read the following %3$sknowledge base article%4$s to find out how to resolve this problem.
da_DK: Funktionen <strong>tekstlink-tæller</strong> (introduceret i %1$s %2$s) er slået fra for øjeblikket. For at funktionen kan virke skal %1$s oprette en tabel i din database. Vi kunne ikke oprette tabellen automatisk.
    					Læs den følgende %3$svidensbaseartikel%4$s for at finde ud af, hvordan man løser problemet.

en: Good job! All the links in your texts have been counted.
da_DK: Fint! Alle links i din tekst er optalt.

en: Calculation completed.
da_DK: Beregning fuldført.

en: Calculation in progress...
da_DK: Beregning i gang …

en: Stop counting
da_DK: Stop optælling

en: Counting links in your texts
da_DK: Tæller links i dine tekster

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of items recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of items.
en: Text %1$s of %2$s processed.
da_DK: Tekst %1$s af %2$s behandlet.

en: All your texts are already counted, there is no need to count them again.
da_DK: Alle dine tekster er optalt, så der er ingen grund til at tælle dem igen.

en: Count links in your texts
da_DK: Tæl links i dine tekster

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 4: is Yoast.com 3: is anchor closing.
en: The links in all your public texts need to be counted. This will provide insights of which texts need more links to them. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out %1$sthe article about internal linking on %2$s%3$s.
da_DK: Linkene i alle dine udgivne tekster skal tælles. Det vil give dig indsigt i, hvilke tekster der har brug for flere links. Hvis du vil vide mere om interne links, hvorfor og hvordan, så tjek %1$sartiklen om interne links på %2$s%3$s.

en: Text link counter
da_DK: Tekstlinktæller

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 2: is anchor closing. 3: button to the recalculation option. 4: closing button
en: To make sure all the links in your texts are counted, we need to analyze all your texts.
    					All you have to do is press the following button and we'll go through all your texts for you.
    
    					%3$sCount links%4$s
    
    					The Text link counter feature provides insights in how many links are found in your text and how many links are referring to your text. This is very helpful when you are improving your %1$sinternal linking%2$s.
da_DK: For at sikre os, at alle linkene i dine tekster er optalt, skal vi analysere alle tekster.
    					Blot tryk på den følgende knap, og vi tjekker alle teksterne.
    
    					%3$sTæl links%4$s
    
    					Funktionen tekstlinktæller giver indsigt i, hvor mange links der findes i din tekst, og hvor mange links der henviser til din tekst. Det er en stor hjælp, når du vil forbedre dine %1$sinterne links%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: PHP version %4$s: The current PHP versione. %5$s link to knowledge base article about solving PHP issue. %6$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s requires at least PHP version %3$s. We have detected PHP version %4$s on this website.
    					Please read the following %5$sknowledge base article%6$s to find out how to resolve this problem.
da_DK: Funktionen <strong>Tekstlinktæller</strong> (introduceret i %1$s %2$s) er i øjeblikket deaktiveret. Funktionen %1$s kræver mindst PHP version %3$s. Vi har fundet PHP version %4$s på dette website.
    					Læs venligst den følgende %5$svidensbaseartikel%6$s for at finde ud af, hvordan problemet løses.

en: # internal links to
da_DK: # interne links til

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
da_DK: Antal interne links, der linker til dette indlæg. Se "Yoast-kolonner"-teksten i hjælpefanen for flere oplysninger.

en: # links in post
da_DK: # links i indlægget

en: Number of internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
da_DK: Antal interne links i dette indlæg. Se "Yoast-kolonner"-teksten i hjælpefanen for flere oplysninger.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link to article about content analysis, %3$s: Anchor closing, %4$s: Link to article about text links, %5$s: Emphasis open tag, %6$s: Emphasis close tag
en: %1$s adds several columns to this page. We've written an article about %2$show to use the SEO score and Readability score%3$s. The links columns show the number of articles on this site linking %5$sto%6$s this article and the number of URLs linked %5$sfrom%6$s this article. Learn more about %4$show to use these features to improve your internal linking%3$s, which greatly enhances your SEO.
da_DK: %1$s tilføjer adskiller kolonner til denne side. Vi har skrevet en artikel om, %2$shvordan man bruger SEO-scoren og Læsbarheds-scoren%3$s. Link-kolonnerne viser, hvor mange artikler på dette site der linker %5$stil%6$s denne artikel og antal URL&#39;er, der linker %5$sfra%6$s denne artikel. Læs mere om, %4$shvordan du bruger disse funktioner til at forbedre de interne links%3$s, hvilket kraftigt forbedrer din SEO.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
da_DK: %s-kolonner

en: Readability score
da_DK: Læsbarheds-score

en: Take the online Structured Data Training course and learn how to create rich snippets!
da_DK: Tak kurset Structured Data Training og lær at oprette rich snippets!

en: The focus keyword appears only in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy. Try to use it in at least one more subheading.
da_DK: Fokussøgeordet forekommer kun i %2$d (ud af %1$d) underoverskrifter i din tekst. Prøv at bruge det i mindst én underoverskrift mere.

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
da_DK: Der forekommer ingen interne links på denne side. Overvej at tilføje nogle, hvor det er relevant.

note: Translators: %1$s expands to the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s).
da_DK: Denne side har %1$s intern(e) link(s).

en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
da_DK: Denne side har %1$s intern(e) link(s) med nofollow og %2$s normal(e) intern(e) link(s).

note: Translators: %1$s expands the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
da_DK: Denne side har %1$s intern(e) link(s), alle med nofollow.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
da_DK: Andre fordele, %s giver dig:

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
da_DK: Lad os sætte %s op for dig

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
da_DK: Konfigurér %s i nogle få trin

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
da_DK: %1$sPreview sociale medier %2$s: Facebook &amp; Twitter

en: Scroll to see the preview content.
da_DK: Scroll for at se preview-indholdet.

en: Enter authorization code here...
da_DK: Indtast authentificeringskoden her ...

note: translators: 1: open link tag 2: close link tag
en: The Cornerstone content functionality enables you to mark and filter cornerstone content on your website. %1$sRead more about how cornerstone content can help you improve your site structure.%2$s
da_DK: Funktionen hjørnestensindhold lader dig markere og filtrere hjørnestensindhold på dit websted. %1$sLæs mere om, hvordan hjørnestensindhold kan hjælpe dig med at forbedre dit websteds struktur.%2$s

en: Cornerstone content
da_DK: Hjørnestensindhold

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
da_DK: %1$s vil nu sørge for alt, hvad dit websted har brug for af teknisk optimering. For virkelig at forbedre dit websteds placering i søgeresultaterne, er det vigtigt at begynde med at skrive indhold, der får gode placeringer på de søgeord, du finder vigtige. Se denne video, hvori vi forklarer, hvordan man skal bruge %1$s's metaboks, når du redigerer indlæg og sider.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Your %1$s plugin is now set up. SEO, however, is subject to constant change. Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date regarding %1$s, other plugins by Yoast and important news in the world of SEO.
da_DK: Dit %1$s-plugin er nu sat op. SEO er dog et felt, der forandrer sig hele tiden. Tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvis du vil holdes opdateret om %1$s, andre Yoast-plugins og vigtige nyheder i SEO-verdenen.

en: Stay up-to-date
da_DK: Hold dig opdateret

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
da_DK: Hvis du vil vinde over konkurrenterne i en bestemt by eller region, så tjek vores %1$s-plugin. Du kan så let som ingenting indsætte Google-maps, åbningstider, kontaktoplysningerne og en butiksfinder. Desuden hjælper %1$s dig med at forbedre din kontaktsides brugervenlighed.

en: Attract more customers near you
da_DK: Tiltræk flere kunder i nærheden af dig

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
da_DK: Vil du gerne kende alle krogene i %1$s-pluginnet? Ønsker du at lære alt om de avancerede indstillinger? Ønsker du virkelig at få så meget ud af %1$s-pluginnet som muligt? Så tjek vores kurser i %1$s-pluginnet og giv konkurrenterne baghjul!

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
da_DK: Udnyt %1$s bedst muligt med %2$s

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
da_DK: Ønsker du at lære, hvordan man skriver indhold, der genererer trafik? Tjek vores %1$s. Vi hjælper dig med at skrive supergod tekst, som giver dig gode placeringer i søgeresultaterne. %1$s dækker alle de væsentlige trin i at skrive SEO-tekst: fra søgeordsanalyse til udgivelse.

en: Learn how to write copy that ranks
da_DK: Lær at skrive tekst, der giver gode placeringer

en: Upgrade to Premium
da_DK: Opgradér til Premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
da_DK: Vil du besejre dine konkurrenter i søgeresultaterne? %1$s giver dig flere supergode funktioner, som hjælper dig med at få styr på din SEO-strategi som en professionel. Brug flere fokussøgeord, redirect-manageren og vores værktøj til at linke internt. %1$s vil også give dig adgang til premium-support.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
da_DK: Besejr konkurrenterne med %s

en: Configuration service
da_DK: Opsætningshjælp

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
da_DK: Selvom vi stræber efter at gøre opsætningen af %1$s så let som muligt, forstår vi, at det alligevel kan være skræmmende. Hvis du i stedet ønsker, at vi skal sætte %1$s op for dig (og få %2$s undervejs), så bestil %1$s-opsætningshjælp og læn dig tilbage, mens vi sørger for opsætning af dit websted.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
da_DK: Konfigurér %s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
da_DK: Velkommen til %1$s's opsætningsguide. I nogle få enkle trin vil vi hjælpe dig med at sætte dine SEO-indstillinger op, så de matcher dit websteds behov! %1$s vil sørge for alle de tekniske optimeringer, dit websted har brug for.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
da_DK: Vælg venligst den opsætning af %s, som du ønsker:

en: You might like
da_DK: Måske vil du synes om

en: Newsletter
da_DK: Nyhedsbrev

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
da_DK: Vi har opdaget, at du endnu ikke har færdiggjort opsætningsguiden, så vi anbefaler, at du %2$sstarter opsætningsguiden og sætter %1$s op%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
da_DK: Opsætningsguiden hjælper dig med at opsætte dit websted med de optimale SEO-indstillinger så let som ingenting.

en: Cornerstone articles
da_DK: Hjørnestensartikler

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
da_DK: Denne artikel er %1$shjørnestens indhold%2$s

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
da_DK: Hvis du ikke selv kan opgradere din PHP-version, kan du sende en e-mail til dit webhotel. Vi har %1$seksempler her%2$s. Hvis de ikke ønsker at opgradere din PHP-version, anbefaler vi, at du skifter webhotel. Du kunne overveje en af vore partnere, som udbyder%3$sWordPress-hoteller%4$s, og som vi anbefaler. De er alle tjekket af vores Yoast-supportteam og tilbyder alle de funktioner, en moderne udbyder skal have.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
da_DK: Hvis du ikke selv kan opgradere din PHP-version, kan du sende en e-mail til dit webhotel. Vi har %1$seksempler her%2$s. Hvis de ikke ønsker at opgradere din PHP-version, anbefaler vi, at du skifter webhotel. Du kunne overveje en af vore partnere, som udbyder%3$sWordPress-hoteller%4$s, og som vi anbefaler.

en: Can't update? Ask your host!
da_DK: Kan du ikke opdatere? Spørg din udbyder!

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
da_DK: Du bør opdatere din PHP-version til enten 5.6 eller 7.0 eller 7.1. Har du et normalt WordPress-site, skulle et skifte til PHP 5.6 aldrig medføre problemer. Men vi vil faktisk anbefale, at du skifter til PHP 7. Der er dog nogle plugins, der endnu ikke er klar til PHP 7, så test først. Vi har en artikel %1$sher%2$s om at teste, om det er en mulighed for dig. PHP 7 er meget hurtigere end PHP 5.6 Det er også den eneste PHP-version, som stadigvæk udvikles aktivt, og den er derfor det bedste valg for dig i det lange løb.

en: To which version should I update?
da_DK: Hvilken version bør jeg opdatere til?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
da_DK: Udbydere har mulighed for at opdatere din PHP-version, men sommetider tør de ikke gør det, fordi de er bange for, at det vil smadre dit site.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
da_DK: Hej, vi har bemærket, at du bruger en forældet version af PHP. PHP er det programmeringssprog, som WordPress og Yoast SEO er lavet i. Den version, dit site bruger, supporteres ikke længere. Nye versioner af PHP er både hurtigere og sikrere. Faktisk får din nuværende version af PHP ikke længere sikkerhedsopdateringer. Det er derfor, du får denne besked.

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
da_DK: Dit site kunne køre hurtigere og sikrere med en nyere PHP-version.

en: A message from %1$s
da_DK: En besked fra %1$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s now &raquo;
da_DK: Få %s nu &raquo;

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
da_DK: Få Premium, og vore eksperter vil stå parat til at besvare alle de spørgsmål, du måtte have om opsætning og brug af pluginnet.

en: Superfast internal linking suggestions
da_DK: Lynhurtige forslag til interne links

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
da_DK: Godt nyt: du kan, med %1$s!

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: 1 year free updates and upgrades included!
da_DK: Inkluderer gratis opdateringer og opgraderinger i et år!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
da_DK: Pluginnet %2$s ændrer dit sites outpunkt, men på en måde, som skelner mellem søgemaskiner og normale bruger, en proces, der kaldes tilsløring (cloaking). Vi opfordrer indtrængende til, at du deaktiverer det.

en: Superfast internal links suggestions
da_DK: Lynhurtige forslag til interne links

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
da_DK: %1$sIkke flere døde links%2$s: Redirect-manager, som er nem at bruge

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
da_DK: Andre fordele, som %1$s giver dig:

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
da_DK: Skift til Premium, og vore eksperter vil stå parat til at besvare alle de spørgsmål, du måtte have, om opsætning og brug af pluginnet!

en: Want to add more than one keyword?
da_DK: Ønsker du at tilføje mere end ét søgeord?

en: Prices start as low as 69,- for one site
da_DK: Priser starter så lavt som 69,- for et site

en: No ads!
da_DK: Ingen annoncer!

en: Social media preview
da_DK: Sociale medier-preview

en: Find related posts superfast
da_DK: Find lignende indlæg lynhurtigt

en: Internal linking suggestions
da_DK: Forslag til interne links

en: Easy redirect manager
da_DK: Redirect-manager, der er nem at bruge

en: No more dead links
da_DK: Ikke flere døde links

en: Increase your SEO reach
da_DK: Forøg din SEO-effekt

en: Multiple keywords
da_DK: Flere søgeord

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Get %1$s
da_DK: Få %1$s

note: Translators: %1$s opens a link to a Yoast article about stop words, %2$s closes the link
en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
da_DK[0]: Fokussøgeordet indeholder et stopord. Det er måske, måske ikke klogt afhængigt af omstændighederne. %1$sFå mere at vide om stopord%2$s.
da_DK[1]: Fokussøgeordet indeholder %3$d stopord. Det er måske, måske ikke klogt afhængigt af omstændighederne. %1$sFå mere at vide om stopord%2$s.

en: Variable
da_DK: Variabel

en: Available variables
da_DK: Tilgængelige variabler

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
da_DK: Hvis du ønsker mere hjælp til at skabe fantastisk indhold, så tjek vores %2$sSEO-tekstforfatningskursus%3$s. Ønsker du at vide alt om pluginnets funktioner, så overvej vores %1$s!

en: Scroll to see the table content.
da_DK: Scroll for at se tabelindholdet.

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
da_DK: Tag Teknisk SEO-træningskurset online og lær de essentielle tekniske SEO-begreber!

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
da_DK: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket langt overstiger det anbefalede maksimum på %3$s; fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
da_DK: Der opstod en fejl i '%1$s'-beregningen.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
da_DK: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
da_DK: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %5$s.

note: Translators: %1$s opens a link to a wikipedia article about stop words, %2$s closes the link
en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
da_DK[0]: Korttitlen for denne side indeholder et %1$sstopord%2$s. Overvej at fjerne det.
da_DK[1]: Korttitlen for denne side indeholder %1$sstopord%2$s. Overvej at fjerne dem.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder et %2$sovergangsord%3$s eller -frase, hvilket er fint.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder et %2$sovergangsord%3$s eller -frase, hvilket er mindre end det anbefalede minimum på %4$s.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
da_DK: Fokussøgeordet '%1$s' forekommer ikke i SEO-titlen.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
da_DK[0]: Dette er langt under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj mere indhold, som er relvant for emnet.
da_DK[1]: Dette er langt under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj mere indhold, som er relvant for emnet.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
da_DK[0]: Dette er under det anbefalede minimum på %2$d word. Tilføj mere indhold, som er relevant for emnet.
da_DK[1]: Dette er under det anbefalede minimum på %2$d word. Tilføj mere indhold, som er relevant for emnet.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
da_DK[0]: Dette er lidt under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj lidt mere tekst.
da_DK[1]: Dette er lidt under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj lidt mere tekst.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words.
en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
da_DK[0]: Dette er højere eller lig med det anbefalede minimum på %2$d ord.
da_DK[1]: Dette er højere eller lig med det anbefalede minimum på %2$d ord.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text. Translators: %1$d expands to the number of words in the text
en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
da_DK[0]: Teksten indeholder %1$d ord.
da_DK[1]: Teksten indeholder %1$d ord.

en: %1$d subheading is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
da_DK[0]: %1$d afsnitsoverskrift efterfølges af et afsnit på mere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Prøv at indsætte en afsnitsoverskrift mere.
da_DK[1]: %1$d af afsnitsoverskrifterne efterfølges af mere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Prøv at indsætte flere afsnitsoverskrifter.

en: The amount of words following each of the subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
da_DK: Antal ord, der følger hver enkelt af dine afsnitsoverskrifter, overskrider ikke det anbefalede maksimum på %1$d ord, hvilket er fint.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder %2$smere end %3$s ord%4$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %5$s. Prøv at forkorte dine sætninger.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder %2$smere end %3$s ord%4$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %5$s.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
da_DK[0]: Metabeskrivelsen indeholder %1$d sætning med %2$sover %3$s ord%4$s. Prøv at forkorte denne sætning.
da_DK[1]: Metabeskrivelsen indeholder %1$d sætning med %2$sover %3$s ord%4$s. Prøv at forkorte disse sætninger.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
da_DK: Metabeskrivelsen indeholder ingen sætninger med %1$sover %2$s ord%3$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word. 	   %2$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word.
en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
da_DK[0]: Din tekst indeholder %2$d følgesætninger, der begynder med det samme ord. Prøv at variere tingene lidt.
da_DK[1]: Din tekst indeholder %1$d tilfælde, hvor %2$d eller flere følgesætninger begynder med det samme ord. Prøv at variere tingene lidt.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder en %2$spassiv%3$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %4$s. Prøv at bruge de tilsvarende aktive former.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
da_DK: %1$s af sætningerne indeholder en %2$spassiv%3$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of paragraphs, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
da_DK[0]: %1$d af afsnittene indeholder flere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Er du sikker på, at al indholdet handler om samme emne og derfor hører hjemme i et enkelt afsnit?
da_DK[1]: %1$d af afsnittene indeholder flere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Er du sikker på, at al indholdet i hvert enkelt af disse afsnit handler om samme emne og derfor hører hjemme i et enkelt afsnit?

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
da_DK: Metabeskrivelsen er over %1$d tegn. Ved at reducere længden vil hele beskrivelsen blive synlig.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
da_DK: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket er for lavt. Fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

en: Step %1$d: %2$s
da_DK: Trin %1$d: %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Need help determining your settings? Configure %1$s step-by-step.
da_DK: Har du brug for hjælp til at foretage dine indstillinger? Konfigurér %1$s trin for trin.

en: No new notifications.
da_DK: Ingen nye notifikationer.

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
da_DK: Konsultér venligst %1$svores artikel om, hvordan du forbinder dit websted med Google Search Console%2$s, hvis du har brug for hjælp.

en: Save all
da_DK: Gem alle

en: Save
da_DK: Gem

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
da_DK[0]: Du har %d nyt problem med dit SEO!
da_DK[1]: Du har %d nye problemer med dit SEO!

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
da_DK: %1$s, skribent på %2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: wpSEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the wpSEO plugin%2$s?
da_DK: wpSEO-data importeret med succes. Ønsker du at %1$sdeaktivere wpSEO-pluginnet%2$s?

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%2$s?
da_DK: All in One SEO-data er importeret med succes. Ønsker du at %1$sdeaktivere All in One SEO-pluginnet%2$s?

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%3$s? You've had Google Analytics enabled in All in One SEO, would you like to install our %2$sGoogle Analytics plugin%3$s?
da_DK: All in One SEO-data er importeret med succes. Ønsker du at %1$sdeaktivere All in One SEO-pluginnet%3$s? Du havde aktiveret Google Analytics i All in One SEO – ønsker du at installere vores %2$sGoogle Analytics-plugin%3$s?

en: Mobile preview
da_DK: Mobil-preview

en: Desktop preview
da_DK: Desktop-preview

en: Use queries instead
da_DK: Brug forespørgsler i stedet

en: Use javascript instead.
da_DK: Brug JavaScript i stedet.

en: Select redirect
da_DK: Vælg redirect

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
da_DK: Tag kurset Site Structure Training online og lær, hvordan du skal strukturere dit websted!

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
da_DK: du modtager <strong>ikke</strong> opdateringer.

en: INACTIVE
da_DK: INAKTIV

en: you are receiving updates.
da_DK: du modtager opdateringer.

en: ACTIVE
da_DK: AKTIV

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
da_DK: <b>Advarsel!</b> Din licens til %s er inaktiv, hvilket betyder, at du ikke kan få opdateringer og support! <a href="%s">Aktivér din licens</a> eller <a href="%s" target="_blank">få en licens her</a>.

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
da_DK: <b>Advarsel!</b> Du har endnu ikke udfyldt %s-licensnøgle, hvilket betyder, at du ikke kan få vores opdatering og vores support! <a href="%s">Indtast din licensnøgle</a> eller <a href="%s" target="_blank">køb en licens her</a>

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
da_DK: Tilføj venligst en SEO-titel ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Meta description preview:
da_DK: Preview af metabeskrivelse:

en: Slug preview:
da_DK: Preview af korttitel:

en: SEO title preview:
da_DK: Preview af SEO-titel:

en: Close snippet editor
da_DK: Luk snippeteditor

en: Slug
da_DK: Korttitel

en: Remove marks in the text
da_DK: Fjern markeringer i teksten

en: Mark this result in the text
da_DK: Markér dette resultat i teksten

en: Marks are disabled in current view
da_DK: Markeringer er deaktiveret i den aktuelle visning

en: Content optimization: Good SEO score
da_DK: Indholdsoptimering: God SEO-score

en: Good SEO score
da_DK: God SEO-score

en: Content optimization: OK SEO score
da_DK: Indholdsoptimering: OK SEO-score

en: OK SEO score
da_DK: OK SEO-score

en: Content optimization: Bad SEO score
da_DK: Indholdsoptimering: Dårlig SEO-score

en: Bad SEO score
da_DK: Dårlig SEO-score

en: Content optimization: Has feedback
da_DK: Indholdsoptimering: Der er feedback

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
da_DK: Fokussøgeordet vises i URLʼen for denne side.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
da_DK: Du har alt for lidt indhold. Tilføj mere indhold, så der kan laves en god analyse.

en: The images on this page contain alt attributes.
da_DK: Billederne på denne side har alt-attributter

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
da_DK: Billederne på denne side har ikke alt-attributter med dit fokussøgeord.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
da_DK: Billederne på denne side indeholder alt-attributter med fokussøgeordet.

en: The text does not contain any subheadings. Add at least one subheading.
da_DK: Teksten indeholder ingen afsnitsoverskrifter. Tilføj mindst en afsnitsoverskrift.

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
da_DK: Ingen af dine afsnit er for lange, hvilket er fint.

en: The SEO title is wider than the viewable limit.
da_DK: SEO-titlen er længere end det, der kan vises.

en: The SEO title has a nice length.
da_DK: SEO-titlen har en fin længde.

en: The SEO title is too short. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
da_DK: SEO-titlen er for kort. Brug pladsen til at tilføje søgeordskombinationer eller skriv tekst med overbevisende call-to-action-tekst (tekst med handlingsopfordringer).

en: The length of the meta description is sufficient.
da_DK: Længden på metabeskrivelsen er tilstrækkelig.

en: The meta description contains the focus keyword.
da_DK: Meta-beskrivelsen indeholder fokussøgeordet.

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
da_DK: Din nøglefrase er over 10 ord, en nøglefrase bør være kortere.

en: Choose an image
da_DK: Vælg et billede

en: Remove the image
da_DK: Fjern billedet

en: company logo image preview
da_DK: Preview af billede med virksomhedslogo

en: Choose image
da_DK: Vælg billede

en: MailChimp signup failed:
da_DK: MailChimp-tilmelding mislykkedes:

en: Sign Up!
da_DK: Tilmeld!

en: Name
da_DK: Navn

en: There is an error with the request.
da_DK: Der er en fejl ved forespørgslen.

en: Select profile
da_DK: Vælg profil

en: Choose a profile
da_DK: Vælg en profil

en: Reauthenticate with Google
da_DK: Reauthentificér hos Google

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
da_DK: For at give %s lov til at hente information hos Google Search Console bedes du indtaste din Google-autorisationskode. Klikker du på knappen nedenfor, åbnes en nyt vindue.

en: Search Result Preview
da_DK: Preview af søgeresultater

en: URL preview:
da_DK: Preview af URL:

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
da_DK: Tilføj venligst en meta-beskrivelse ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Edit snippet
da_DK: Redigér snippet

en: Search Result Form
da_DK: Søgeresultatformular

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
da_DK: Du kan klikke på hvert enkelt element i previewet for at komme til Snippeteditoren.

en: SEO title preview:
da_DK: Preview af SEO-titel:

en: This is an example title - edit by clicking here
da_DK: Denne titel er et eksempel - redigér ved at klikke her

en: Slug preview:
da_DK: Preview af korttitel:

en: Meta description preview:
da_DK: Preview af metabeskrivelse:

en: Please provide a meta description by editing it here.
da_DK: Indtast venligst en metabeskrivelse ved at redigere det her.

en: Close search result form
da_DK: Luk søgeresultatformular

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
da_DK: Et problem opstod, da det nuværende trinskulle gemmes, {{link}}udfyld venligst en fejlrapport{{/link}}: Beskriv, hvilket trin du var på, og hvilke ændringer du evt. ønskede at lave.

en: Close the Wizard
da_DK: Luk guiden

en: Previous step
da_DK: Forrige trin

en: Next step
da_DK: Næste trin

en: Export settings
da_DK: Eksporter indstillinger

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
da_DK: Køb %s nu!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
da_DK: Du nyder ikke fordelene ved %1$s endnu. Hvis du havde %1$s, kunne du bruge dets imponerende funktioner:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
da_DK: %1$s-videovejledning

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Go back to the %s dashboard.
da_DK: Gå tilbage til %s&#39;s kontrolpanel.

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
da_DK: %1$sVis mig venligst ikke denne notifikation igen%2$s

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
da_DK: Oplever du problemer, %1$sså opret en supportsag%2$s, og vi vil gøre, hvad vi kan, for at hjælpe dig.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
da_DK: Vi har bemærket, at du har brugt %1$s i nogen tid; vi håber, du er begejstret det! Vi ville blive henrykt, hvis du kunne %2$sgive os en 5-stjernet bedømmelse på WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
da_DK: Tag kurset %1$s og bliv certificeret %2$s-ekspert!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: Do you want to get a grip on your own SEO-strategy? Learn all about it in one of %1$sour courses%2$s.
da_DK: Ønsker du at få styr på din egen SEO-strategi? Lær alt om det i en af %1$svores kurser%2$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
da_DK: %s &rsaquo; Konfigurationsguide

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
da_DK: Køb %1$s-pluginnet nu, og optimér din butik i dag, så du forbedrer markedsføringen af dine produkter!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
da_DK: Løft din SEO op på det næste niveau, og gør det bedre end dine konkurrenter med vores %1$sSEO -plugins%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
da_DK: Lad vores eksperter foretage opsætning af dit %1$s-plugin.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
da_DK: Ønsker du at vide, hvordan du kan forbedre dine søgeplaceringer? %1$sLad %2$s-teamet hjælpe dig%3$s!

en: Courses
da_DK: Kurser

en: Services
da_DK: Ydelser

en: Date archives settings
da_DK: Indstillinger for datoarkiver

en: Author archives settings
da_DK: Indstillinger for forfatterarkiver

en: Remove keyword
da_DK: Fjern nøgleord

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
da_DK: %1$s gange %2$s

note: translators: %s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template
en: Warning: the variable %s cannot be used in this template. See the help center for more info.
da_DK: Advarsel: variablen %s kan ikke anvendes i denne skabelon. Få flere oplysninger i vores hjælpecenter.

en: Choose your settings.zip file
da_DK: Vælg din file med settings.zip

en: Open the configuration wizard
da_DK: Åbn konfigurationsguiden

en: Configuration wizard
da_DK: Konfigurationsguide

en: Enter the meta keywords
da_DK: Indtast meta-nøgleord

en: Enter a focus keyword
da_DK: Indtast et fokussøgeord

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
da_DK: Vidste du forresten, at vi også har en %1$sbetalingsudgave%2$s? Den indeholder avancerede funktioner så som administration af redirects og understøttelse af flere nøgleord. Du får også personlig support 24/7.

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below.
da_DK: %1$s leveres med et væld af funktioner. Du kan aktivere / deaktivere nogle af dem nedenfor.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
da_DK: %1$s&#39;s menu i kontrolbjælken rummer en række nyttige links til tredjeparts-værktøjer, der kan analysere sider, og gør det let at se, om du har nye notifikationer.

en: Admin bar menu
da_DK: Kontrolbjælkemenu

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: The %1$s integration checks daily if your site is still indexable by search engines and notifies you when this is not the case.
da_DK: %1$s&#39;s integration tjekker dagligt, om din website stadigvæk kan indekseres af søgemaskinerne og notificerer dig, når dette ikke er tilfældet.

en: The advanced settings include site-wide settings for your titles and meta descriptions, social metadata, sitemaps and much more.
da_DK: De avancerede indstillinger inkluderer indstillinger, der gælder for hele din website: titler, metabeskrivelser, sociale metadata, sitemaps og meget mere.

en: Advanced settings pages
da_DK: Sider med avancerede indstillinger

en: Features
da_DK: Funktioner

en: More info
da_DK: Flere oplysninger

en: Gain access to our 24/7 support team.
da_DK: Få adgang til vores supportteam døgnet rundt ugen rundt.

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
da_DK: Tjek, hvordan din Facebook- eller Twitter-indlæg vil se ud.

en: Social Previews
da_DK: Sociale previews

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
da_DK: Optimér et enkelt indlæg for op til 5 søgeord.

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
da_DK: Opret og administrér redirects direkte i din WordPress-installation.

en: Meta robots index
da_DK: Meta robots-index

en: SEO title
da_DK: SEO-titel

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
da_DK: Vi gør vores bedste for at gøre det så let som muligt at konfigurere %1$s, men vi ved godt, at det kan være en stor mundfuld. Hvis du hellere vil, at vi konfigurerer %1$s for dig (du får en licens til %2$s undervejs), så bestil vores %3$s%1$s-konfigurationspakke%4$s her!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
da_DK: Velkommen til %1$s's konfigurationsguide. Via nogle få simple trin vil vi hjælpe dig med at konfigurere dine SEO-indstillinger, så det passer til dit websites behov.

en: Please add all your relevant social profiles. We use these to let search engines know about them, and to enhance your social metadata:
da_DK: Tilføj alle dine relevante sociale profiler. Vi bruger dem til at fortælle søgemaskinerne om dem og til at forbedre dine sociale metadata:

en: Other personal site
da_DK: Anden personlig side

en: Other corporate site
da_DK: Anden virksomhedsside

en: Small business site
da_DK: Lille virksomheds side

en: News site
da_DK: Nyhedssite

en: Webshop
da_DK: Webbutik

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What kind of site is %1$s?
da_DK: Hvilken slags side er %1$s?

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
da_DK: Google viser dit websites navn i søgeresultaterne. Hvis du ønsker at ændre det, kan du gøre det her.

en: Greater than sign
da_DK: Større end-tegn

en: Less than sign
da_DK: Mindre end-tegn

en: Right angle quotation mark
da_DK: Højre dobbel citations-vinkel

en: Left angle quotation mark
da_DK: Venstre dobbel citations-vinkel

en: Small tilde
da_DK: Lille tilde

en: Vertical bar
da_DK: Lodret streg

en: Low asterisk
da_DK: Lav asterisk

en: Bullet
da_DK: Punkttegn

en: Middle dot
da_DK: Midterste prik

en: Em dash
da_DK: Em-tankestreg

en: En dash
da_DK: En-tankestreg

en: Dash
da_DK: Tankestreg

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
da_DK: Vælg det tegn, du ønsker som din titeladskiller. Den vises for eksempel mellem dit indlægs titel og dit sites navn. Symboler vises i den størrelse, som de har i søgeresultaterne.

en: Please specify which of the following public post types you would like Google to see.
da_DK: Angiv, hvilke af de følgende offentlige indholdstyper, du ønsker, Google skal finde.

en: The name of the person
da_DK: Personens navn

en: No
da_DK: Nej

en: Yes
da_DK: Ja

en: Does, or will, your site have multiple authors?
da_DK: Har eller vil dit site få flere forfattere?

en: Development (this site is running locally for development purposes)
da_DK: Udvikling (dette site er et udviklingssite, der kører lokalt)

en: Staging (this is a copy of a live site used for testing purposes only)
da_DK: Test (dette er en kopi af et site, der er online, og som kun bruges til test)

en: Production (this is a live site with real traffic)
da_DK: Produktion (dette er et online site med virkelig trafik)

note: Translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: Please specify the environment in which this site - %1$s - is running.
da_DK: Angiv venligst miljøet, som dette site - %1$s - kører i.

en: The name of the company
da_DK: Virksomhedens navn

en: Provide an image of the company logo
da_DK: Skaf et billede med virksomhedens logo

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: Visible
da_DK: Synlig

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: The post type "%1$s" should be
da_DK: Indholdstypen "%1$s" skal være

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
da_DK: WordPress genererer automatisk en URL for hvert medie i dit bibliotek. Aktivering heraf lader Google indeksere den genererede URL.

en: Success!
da_DK: Succes!

en: Title settings
da_DK: Titelindstillinger

en: Multiple authors
da_DK: Flere forfattere

en: Post type visibility
da_DK: Indholdstypens synlighed

en: Social profiles
da_DK: Sociale profiler

en: Site type
da_DK: Sitetype

en: Environment
da_DK: Miljø

en: Welcome!
da_DK: Velkommen!

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
da_DK: Yoast-indstilling %1$s ikke fundet.

note: translators: %s expands to <span lang="en">noindex</span>
en: Posts that are set to &#8220;%s&#8221;
da_DK: Indlæg, som er sat til &#8220;%s&#8221;

en: Microsoft Edge Site Scan
da_DK: Microsoft Edge sitescan

en: Google Structured Data Test
da_DK: Googles Struktureret data-test

en: Posts list
da_DK: Liste over indlæg

en: Posts list navigation
da_DK: Navigering for liste over indlæg

en: Filter posts list
da_DK: Filtrér liste over indlæg

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
da_DK: Bemærk, at dit tema måske selv outputter link til arkiver. Dem er du nødt til selv at fjerne.

en: View credits
da_DK: Se credits

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Take a look at the people that create %1$s.
da_DK: Læs om dem, som står bag %1$s.

en: Team and contributors
da_DK: Team og bidragydere

note: translators: %s expands to the current taxonomy index value
en: Default for this taxonomy type, currently: %s
da_DK: Standard for denne type taksonomi, nuværende: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
da_DK: %1$s, hvis du vil optimere dit site yderligere

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
da_DK: %1$s-udvidelser

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
da_DK: Du kan få pengene tilbage helt uden betingelser inden for 30 dage

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
da_DK: Læs mere %1$som %3$s%2$s

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
da_DK: Køb %1$s

en: Installed
da_DK: Installeret

en: gain access to our 24/7 support team.
da_DK: få adgang til vores 24/7-supportteam.

en: Premium support
da_DK: Premium-support

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
da_DK: tjek, hvordan din Facebook- eller Twitter-indlæg vil se ud.

en: Social previews
da_DK: Sociale previews

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
da_DK: optimér et enkelt indlæg til op til 5 søgeord.

en: Multiple focus keywords
da_DK: Flere fokussøgeord

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
da_DK: opret og administrér redirects direkte i WordPress.

en: Redirect manager
da_DK: Redirect-administrator

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
da_DK: %1$s – løft din optimering til næste niveau!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
da_DK: Perfekt integration mellem %1$s og %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
da_DK: Brug %1$s-brødkrummer i stedet for dem genereret af %2$s

en: Improve sharing on Pinterest
da_DK: Øg deling på Pinterest

en: Improve the usability of your contact page
da_DK: Øg din kontaktsides brugervenlighed

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
da_DK: Indsæt Google Maps, en find nærmeste butik-funktion, åbningstider m.m. så let som ingenting

en: Get found by potential clients
da_DK: Lad dine potentielle kunder finde dig

en: Creates XML News Sitemaps
da_DK: Opretter XML news-sitemaps

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
da_DK: Pinger Google med det samme, når et nyt indlæg er udgivet

en: Optimize your site for Google News
da_DK: Optimér dit site til Google News

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
da_DK: Gør videoer responsive ved at aktivere fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
da_DK: Giv folk en bedre oplevelse, når de deler indlæg med videoer

en: Show your videos in Google Videos
da_DK: Vis dine videoer i Google-videoer

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The following file is blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete it (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps. | The following files are blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
da_DK[0]: Den følgende fil forhindrer dine XML-sitemaps i at fungere korrekt. Enten slet den (dette kan gøres med knappen "Ret det") eller deaktivér %1$ss XML-sitemaps.
da_DK[1]: De følgende filer forhindrer dine XML-sitemaps i at fungere korrekt. Enten slet dem (dette kan gøres med knappen "Ret det") eller deaktivér %1$ss XML-sitemaps.

en: Crawl issues list
da_DK: Liste over gennemgangsfejl

en: Crawl issues list navigation
da_DK: Navigering for liste over gennemgangsfejl

note: translators: %d: number of knowledge base search results found.
en: Number of search results: %d
da_DK: Antal søgeresultater: %d

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
da_DK: Redigér &#8220;%s&#8221;

en: Filter by post type
da_DK: Filtrér efter indholdstype

en: Show All Post Types
da_DK: Vis alle indholdstyper

en: Go Premium
da_DK: Skift til Premium

en: Files successfully removed.
da_DK: Filer blev fjernet.

note: translators: %s expands to the directory path and name.
en: The directory %s could not be removed. Please remove it via FTP.
da_DK: Mappen %s kunne ikke slettes. Slet den venligst via FTP

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
da_DK: Fjerner søgeordsfanen fra metaboksen og deaktiverer alle SEO-relaterede forslag.

en: Disable SEO analysis
da_DK: Deaktivér SEO-analyse

en: Twitter settings
da_DK: Twitter-indstillinger

en: Pinterest settings
da_DK: Pinterest-indstillinger

en: Google+ settings
da_DK: Google+-indstillinger

en: Facebook settings
da_DK: Facebook-indstillinger

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter them below:
da_DK: For at fortælle søgemaskiner, hvilke sociale profiler der er associeret med dette site, skal du indtaste dem nedenfor:

en: Your social profiles
da_DK: Dine sociale profiler

en: User sitemap settings
da_DK: Sitemap-indstillinger for brugere

en: Taxonomies sitemap settings
da_DK: Sitemap-indstillinger for taksonomier

en: Post types sitemap settings
da_DK: Sitemap-indstillinger for indholdstyper

en: Entries per sitemap page
da_DK: Poster pr sitemap side

en: Your XML Sitemap
da_DK: Din XML-sitemap

en: Excluded posts settings
da_DK: Indstillinger for udeladte indlæg

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the SEO Permalinks settings page.
en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on unattached media items! So remember: If you change the %1$sattachment redirection setting%2$s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
da_DK: Eftersom du redirecter URL&#39;erne for vedhæftede filer til forældreindlæggenes URL&#39;er, har disse indstillinger i øjeblikket kun effekt for mediefiler, der ikke er vedhæftet noget indlæg. Så husk: Hvis du senere ændrer %1$sindstilling for redirection af vedhæftede filer%2$s, vil nedenstående indstillinger få effekt for *alle* mediefiler.

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all keyword-related suggestions.
da_DK: Fjerner søgeordsfanen fra metaboksen og deaktiverer alle søgeordsrelaterede forslag.

en: Keyword analysis
da_DK: Søgeordsanalyse

en: Title separator symbol
da_DK: Symbol for titelseparator

en: Security setting
da_DK: Sikkerhedsindstillinger

en: Restore default settings
da_DK: Gendan standardindstillinger

en: RSS feed settings
da_DK: RSS-feed-indstillinger

en: Stop words in slugs.
da_DK: Stopord i korttitlen.

en: Breadcrumbs settings
da_DK: Brødkrumme-indstillinger

en: Make primary
da_DK: Gør primær

en: Content optimization
da_DK: Indholdsoptimering

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
da_DK: Indtast din Google Autentificeringskode og klik på knappen Autentificér.

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
da_DK: For at tillade, at %1$s henter dine %2$s-informationer, skal du indtaste din Google Autentificeringskode. Klikker du på knappen nedenform, åbnes der et nyt vindue.

en: Knowledge base article
da_DK: Vidensbaseartikel

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
da_DK: Åbn vidensbaseartiklen i et nyt vindue eller læs den i iframen nedenfor

en: Back to search results
da_DK: Tilbage til søgeresultater

en: Search results
da_DK: Søgeresultater

en: Yoast SEO video tutorial
da_DK: Yoast SEO-videotutorial

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
da_DK[0]: %s notifikation
da_DK[1]: %s notifikationer

en: Disable readability analysis
da_DK: Deaktivér læsbarhedsanalyse

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
da_DK: Fjerner fanen læsbarhed fra metaboksen og deaktiverer alle forslag relateret til læsbarhed.

en: Readability analysis
da_DK: Læsbarhedsanalyse

en: Needs improvement
da_DK: Trænger til forbedring

en: Readability
da_DK: Læsbarhed

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files, these are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
da_DK: Du prøver at indlæse ikke-minimerede filer. Disse er kun tilgængelige i vores udviklingspakke. Tjek %1$s for at se alle kildefilerne.

en: You have a new issue concerning your SEO!
da_DK: Du har et nyt problem vedrørende din SEO!

note: translators: 1: number; 2: number received from user.
en: "Max entries per sitemap page" should be below %1$s to meet Google's requirements, which %2$s is not.
da_DK: "Maks. antal enheder pr. sitemapside" bør være under %1$s for at opfylde Googles krav, hvilket %2$s ikke er.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Dashboard
da_DK: %1$s-kontrolpanel

en: Restore this item.
da_DK: Gendan denne.

en: Dismiss this item.
da_DK: Afvis denne.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
da_DK: Godt skuldret! Vi kunne ikke finde nogen alvorlige SEO-problemer.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
da_DK: Vi har registreret følgende problemer, der påvirker dit websteds SEO.

en: Problems
da_DK: Problemer

en: We're always grateful for patches from non-regular contributors, in %1$s %2$s, patches from the following people made it in:
da_DK: Vi er altid taknemmelige for patches fra lejlighedsvise bidragydere. I %1$s %2$s indgår patches fra de følgende personer:

en: Community contributors
da_DK: Bidragsyder til brugerfora m.m.

en: Quality Assurance & Testing
da_DK: Kvalitetssikring og test

en: Yoast Developers
da_DK: Yoast-udviklere

en: Development Leaders
da_DK: Udviklingsledere

en: Linguist
da_DK: Lingvist

en: Head R&D
da_DK: Leder F&U

en: Product Management
da_DK: Produktstyring

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
da_DK: Dette er indholdsanalysen, en samling indholdstjek, der analyserer indholdet på din side. %1$sFå mere at vide om værktøjet Indholdsanalyse%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
da_DK: Vælg hovedsøgeordet eller -søgefrasen, som dette indlæg/denne side handler om. %1$sFå mere at vide om Fokussøgeordet%2$s.

en: Analysis
da_DK: Analyse

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %1$sLearn more about the Snippet Preview%2$s.
da_DK: Dette er en gengivelse af, hvordan dette indlæg kunne se ud i Googles søgeresultater. %1$sFå mere at vide om Previews i Snippeteditoren%2$s.

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Enter your focus keyword
da_DK: Indtast dit fokussøgeord

en: Keyword:
da_DK: Søgeord:

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
da_DK: Køb %1$s-pluginnet nu og begynd at optimere dit newssite, så det kan blive fremhævet i Google News!

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
da_DK: Køb %1$s-pluginnet nu og forbedr dit sites Local SEO og ranking i Google Maps.

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
da_DK: Køb %1$s-pluginnet nu og optimér dine videoer for videosøgeresultater og sociale medier!

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
da_DK: Tag Basic SEO-kurset online og lær de grundlæggende ting om SEO!

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
da_DK: Tag onlinekurset SEO Copywriting Training og lær, hvordan du skriver fantastiske tekster, der rangerer højt!

en: Filter by SEO Score
da_DK: Filtrér på SEO-score

en: Meta description not set.
da_DK: Metabeskrivelse ikke angivet.

en: Video tutorial
da_DK: Videotutorial

en: Email support
da_DK: E-mailsupport

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
da_DK: E-mailsupport er en %s-funktion

en: Knowledge base
da_DK: Vidensbase

en: Open
da_DK: Åbn

en: Back
da_DK: Tilbage

en: search
da_DK: søg

en: Loading...
da_DK: Indlæser …

en: Something went wrong. Please try again later.
da_DK: Noget gik galt. Prøv venligst igen senere.

en: Search the Yoast knowledge base
da_DK: Søg i Yoasts vidensbase.

en: No results found.
da_DK: Ingen resultater fundet.

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
da_DK: Du kan fiske dette på siden %1$sPermanente links%2$s.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: Simply uncheck the box before "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
da_DK: Fjern ganske enkelt fluebenet før "Adskil kommentarer på sider …" på siden %1$sDiskussionsindstillinger%2$s.

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
da_DK: Sideinddeling af kommentarer er aktiveret. Dette er unødvendigt i 999 af 1000 tilfælde, så vi anbefaler, at du deaktiverer det.

en: Replaced with the primary category of the post/page
da_DK: Erstattet med den primære kategori for indlægget/siden

en: Pinterest confirmation
da_DK: Pinterest-bekræftelse

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
da_DK: Hvis du allerede har bekræftet dit site hos Pinterest, kan du springe trinene nedenfor over.

en: You can choose to not include users without posts.
da_DK: Du kan vælge ikke at medtage brugere uden indlæg.

en: Users without posts
da_DK: Brugere uden indlæg

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
da_DK: Bruger-sitemappet indeholder URL&#39;er for forfatterarkiver for alle brugere på dit site.

en: Format-based archives
da_DK: Formatbaserede arkiver

en: Webmaster Tools verification
da_DK: Webmaster Tools-bekræftelse

note: translators: %s expands to Yoast SEO for WordPress
en: Enroll in the %s training &raquo;
da_DK: Tilmeld dig vores %s-kursus &raquo;

note: translators: %$1s expands to Yoast SEO
en: Follow our %1$s for WordPress training and become a certified %1$s Expert!
da_DK: Deltag i vores %1$s for WordPress-kursus og blive certificeret som %1$s-ekspert!

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Want to be a %s Expert?
da_DK: Ønsker du at blive en %s-ekspert?

en: Need some help?
da_DK: Brug for mere hjælp?

en: Show information about the focus keyword
da_DK: Vis information om fokussøgeordet

en: Show information about the content analysis
da_DK: Vis information om indholdsanalysen

en: Show information about the snippet editor
da_DK: Vis information om snippeteditoren

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
da_DK: Køb %s

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Blød 404'

en: Show information about errors in category 'Server'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Server'

en: Show information about errors in category 'Blocked'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Blokeret'

en: Show information about errors in category 'Other'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Andet'

en: Show information about errors in category 'Not Found'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Ikke fundet'

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
da_DK: Vis information om fejl i kategorien 'Adgang nægtet'

en: Help center
da_DK: Hjælpecenter

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
da_DK: Ny %1$s-titel

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
da_DK: Eksisterende %1$s-titel

en: Expected an integer as input.
da_DK: Forventede et input bestående af et heltal.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
da_DK: Forsøger at lave en cachenøgle for sitemaps, men kombinationen af postfix og præfix giver for lidt plads til at gøre det. Du har formentlig sendt en forespørgsel om en side, som ligger langt uden for det forventede område.

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
da_DK: Bemærk: Denne funktion er under udfasning, fordi den stort set ingen SEO-værdi har længere. Hvis du deaktiverer den, kan du ikke slå den til igen.

en: No redirect
da_DK: Ingen redirect

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Keep
da_DK: Behold

en: Bold the last page
da_DK: Sidste side med fed

en: Regular
da_DK: Normal

en: Bold
da_DK: Fed

en: Show Blog page
da_DK: Vis blogside

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
da_DK: Primær %s

en: Primary
da_DK: Primær

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
da_DK: Gør %1$s til primær %2$s

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: Term is set to noindex.
da_DK: Term er sat til noindex.

en: Filter specific user roles
da_DK: Filtrér bestemte brugerroller

en: Not in sitemap
da_DK: Ikke i sitemap

en: In sitemap
da_DK: I sitemap

en: Author / user sitemap
da_DK: Forfatter- / brugersitemap

en: XML sitemap functionality
da_DK: XML-sitemap-funktion

en: Subpages of archives
da_DK: Arkivets undersider

en: Author archives
da_DK: Forfatterarkiver

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Show
da_DK: Vis

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
da_DK: Den avancerede sektion i %1$sʼs metaboks lader en bruger sætte noindex for indlæg eller ændre den kanoniske URL. Det ønsker du ikke, dine brugere skal gøre, medmindre du stoler på dem, så som standard kan kun administratorer gøre det. Aktiverer du den avancerede del, tillader du, at alle brugere kan ændre disse indstillinger.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Advanced part of the %1$s meta box
da_DK: Avanceret del af %1$s-metaboksen

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

note: translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s: expands to Ryte.
en: %1$s has not fetched your site's indexability status yet from %2$s
da_DK: %1$s har ikke hentet dit websteds indeksabilitetsstatus fra %2$s endnu

note: translators: %s: wp_title() function
en: The separator defined in your theme's %s tag.
da_DK: Separatoren defineret i dit temas %s-tag.

en: No index
da_DK: Intet indeks

en: Import from wpSEO
da_DK: Importér fra wpSEO

note: translators: %s expands to <code>?replytocom</code>
en: Remove the %s variables.
da_DK: Fjern %s-variablerne.

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
da_DK: Fjern kategoribasen (sædvanligvis %s) fra kategori-URLʼen.

en: Analyze entire site
da_DK: Analysér hele sitet

en: Fetch the current status
da_DK: Hent den aktuelle status

note: translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article, %2$s: expands to Yoast SEO, %3$s: closes the link, %4$s: expands to Ryte.
en: %1$s%2$s has not been able to fetch your site's indexability status%3$s from %4$s
da_DK: %1$s%2$s har ikke været i stand til at hente dit websteds indeksabilitetsstatus%3$s fra %4$s

en: Your homepage can be indexed by search engines.
da_DK: Din hjemmeside kan indekseres af søgemaskiner.

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
da_DK: Indeksabilitetstjek ved %1$s

en: Architect
da_DK: Softwarearkitekt

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
da_DK: Hvis du ønsker at bruge et billede, når deler på %1$s, kan du uploade/vælge et billede eller tilføje et billedes URL her.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
da_DK: Hvis du ikke ønsker at bruge meta-beskrivelsen ved deling på %1$s, men ønsker en anden beskrivelse dér, skal du skrive det her.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
da_DK: Hvis du ikke ønsker at bruge titlen ved deling på %1$s, men ønsker en anden titel dér, skal du skrive det her.

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
da_DK: %1$sDin hjemmeside kan ikke indekseres af søgemaskiner%2$s. Det er meget skidt med SEO-øjne og bør fikses.

en: Once Weekly
da_DK: Én gang om ugen

en: Add-ons
da_DK: Udvidelser (add-ons)

en: SEO score
da_DK: SEO-score

en: Snippet editor
da_DK: Snippeteditor

en: Add keyword
da_DK: Tilføj nøgleord

en: wpSEO has been deactivated
da_DK: wpSEO er blevet deaktiveret

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
da_DK: Pluginnet wpSEO er fundet. Ønsker du at %1$simportere dens indstillinger%2$s?

en: Twitter metadata
da_DK: Twitter-metadata

en: Facebook / Open Graph metadata
da_DK: Facebook-/Open Graph-metadata

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
da_DK: Genberegner SEO-scores for alt indhold, der har et fokussøgeord.

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
da_DK: %1$s af %2$s behandlet.

note: translators: %s expands to the actual filter/action that has been used.
en: %s filter/action
da_DK: %s filter/handling

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
da_DK: Vi har opdateret vores SEO-score-algoritme. %1$sGenberegn SEO-scorerne%2$s for alle indlæg og sider.

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
da_DK: Den første rigtige alt-i-en SEO-løsning for WordPress, inklusiv analyse af siders indhold, XML-sitemaps og meget mere.

en: Activation failed:
da_DK: Aktivering mislykkedes:

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da_DK: Filterudvidelsen er ikke tilgængelig. Bed venligst din webudbyder om at aktivere den.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
da_DK: Installationen af pluginnet %1$s er ikke færdiggjort. Se venligst %2$sinstallationsvejledningen%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da_DK: Udvidelsen Standard PHP Library  (SPL) ser ikke ud til at være tilgængelig. Bed din webhost om at aktivere den.

en: %sRenew your license now%s.
da_DK: %sForny din licens nu%s.

en: Your %s license will expire on %s.
da_DK: Din %s licens vil udløbe den %s.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
da_DK: Du har defineret din licensnøgle ved at bruge PHP-konstanten %s.

en: Paste your %s license key here...
da_DK: Indsæt din licensnøgle til %s her …

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: Please enter a license key in the field below first.
da_DK: Indtast venligst først en licensnøgle i nedenstående felt.

en: Activate License
da_DK: Aktiver licens

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
da_DK: (deaktivér din licens, så den kan aktiveres på et andet WordPress-websted)

en: Deactivate License
da_DK: Deaktivér licens

en: Toggle license status
da_DK: Håndter licens-status

en: License status
da_DK: Licens-status

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
da_DK: Din server har en forældet version af PHP-modulet cURL (Version: %s). Bed din udbyder om at opdatere til en nyere version af cURL. Du kan læse mere om dette i vores %svidenbase%s.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
da_DK: Vi kunne ikke oprette en forbindelse til vores API for at validere din(e) licensnøgle(r). Kontakt din udbyder for at tillade udgående forbindelser fra din server til %s.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
da_DK: Dette website er ikke blevet aktiveret korrekt på yoast.com og kan derfor ikke tjekke for fremtidige opdateringer. Vær venlig at aktivere dit website med en godkendt licensnøgle.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
da_DK: %s kunne ikke kontrollere for opdateringer grundet følgende fejl: <em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
da_DK: %s er netværksaktiveret. Kontakt administratoren for dit websted omkring håndtering af licensen.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
da_DK: %s er netværksaktiveret. Du kan administrere din licens på <a href="%s">netværksadministratorens side med Licenser</a>

en: %s: License Settings
da_DK: %s: Licens-indstillinger

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
da_DK: Forespørgselsfejl: "%s" (%sgængse licensbeskeder%s)

en: Failed to deactivate your %s license.
da_DK: Deaktivering af din %s licens mislykkedes.

en: Your %s license has been deactivated.
da_DK: Din %s licens er blevet deaktiveret.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
da_DK: Aktivering af din licensnøgle mislykkedes. Din licensnøgle lader til at være ugyldig.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
da_DK: Din licens er udløbet. Du skal <a href="%s">forlænge din licens</a> for at benytte det igen.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
da_DK: Du har brugt din licens maksimale antal aktiveringer. Du skal <a href="%s"> opgradere din licens</a> for at kunne bruge det på dette website.

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
da_DK[0]: <a href="%s">Din licens udløber om %d dag, vil du forny den?</a>
da_DK[1]: <a href="%s">Din licens udløber om %d dage, vil du forny den?</a>

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
da_DK: <a href="%s">Vidste du, at du kan opgradere din licens?</a>

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
da_DK[0]: Du har brugt %d/%d aktivering.
da_DK[1]: Du har brugt %d/%d aktiveringer.

en: You have an unlimited license.
da_DK: Du har en ubegrænset licens.

en: Your %s license has been activated.
da_DK: Din %s licens er blevet aktiveret.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
da_DK: <b>Advarsel!</b> Du blokerer eksterne forespørgsler, hvilket betyder, du ikke vil modtage opdateringer til %s. Tilføj venligst %s til %s.

en: Register now &raquo;
da_DK: Tilmeld dig nu &raquo;

en: Translation of %s
da_DK: Oversættelse af %s

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
da_DK: Du bruger WordPress i et sprog, som vi ikke understøtter endnu. Vi ønsker at %2$s også bliver oversat til dette sprog, men det er det desværre ikke endnu. Du kan ændre dette! Registrer dig på %4$s for at hjælpe med at oversætte det!

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
da_DK: Du bruger WordPress på %1$s. Ganske vist er omkring %3$d%% af %2$s blevet oversat til %1$s, men det er ikke inkluderet med pluginnet. Du kan hjælpe os! Registrér dig på %4$s for at hjælpe os med at færdiggøre oversættelsen til %1$s!

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
da_DK: Som du kan se, er der en oversættelse af denne plugin på %1$s. Denne oversættelse er i øjeblikket  %3$d%% komplet. Vi har brug for din hjælp til at gøre den færdig og rette eventuelle fejl. Du kan registrere dig på %4$s og hjælpe med at færdiggøre oversættelsen til %1$s!

en: All-In-One-SEO has been deactivated
da_DK: All-In-One SEO er blevet deaktiveret

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
da_DK: Pluginnet All-In-One-SEO er fundet. Ønsker du at %1$simportere dets indstillinger%2$s?

en: SEO Settings
da_DK: SEO-indstillinger

en: Mobile-Friendly Test
da_DK: Mobilvenlig test

en: CSS Validator
da_DK: CSS-validering

en: HTML Validator
da_DK: HTML-validering

en: Pinterest Rich Pins Validator
da_DK: Pinterest Rich Pins validering

en: Check Headers
da_DK: Tjek headers

en: Check Google Cache
da_DK: Tjek Google Cache

en: Check Keyword Density
da_DK: Tjek nøgleordstæthed

en: Check Inlinks (OSE)
da_DK: Tjek indgående links (OSE)

en: Analyze this page
da_DK: Analyser denne side

en: SEO Book
da_DK: SEO Bog

en: AdWords External
da_DK: AdWords Ekstern

en: Keyword Research
da_DK: Nøgleordsanalyse

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
da_DK: %s ser ikke ud til at være en gyldig URL. Ret venligst dette.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
da_DK: %1$s ser ikke ud til at være en gyldig verifikationsstreng hos %2$s. Ret venligst.

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
da_DK: "Maks. antal elementer per sitemap-side" skal være et positivt tal, hvilket %s ikke er. Ret venligst dette.

en: %s Archive
da_DK: %s Arkiv

en: You searched for %s
da_DK: Du søgte efter %s

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
da_DK: %s er ikke en korrekt Twitter-bruger-id. Indtast korrekt id.

en: Summary with large image
da_DK: Resume med stort billede

en: Summary
da_DK: Resume

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
da_DK: Indlægget %1$s blev først udgivet på %2$s.

en: No numeric value was received.
da_DK: Ingen numerisk værdi blev modtaget.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
da_DK: Dette skal være en eksisterende blog. Bloggen %s findes ikke eller er blevet markeret som slettet.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
da_DK: Standardblogindstillingerne skal være den numerisk blog-ID på den blog, du ønsker at bruge som standard.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
da_DK: %1$s er ikke et gyldigt valg for, hvem der skal have adgang til %2$s-indstillingerne. Værdien nulstillet til standard.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
da_DK: Vælg venligst en gyldig indholdstype for taksonomien "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
da_DK: Vælg venligst en gyldig taksonomi for indholdstypen "%s"

en: You searched for
da_DK: Du søgte efter

en: Home
da_DK: Hjem

en: Archives for
da_DK: Arkiver for

en: Error 404: Page not found
da_DK: Fejl 404: Siden blev ikke fundet

en: Good
da_DK: God

en: Replaced with a custom taxonomies description
da_DK: Erstattes med en brugerdefineret taksonomis beskrivelse

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
da_DK: Erstattet med et indlæg brugerdefinerede taksonomier, kommasepareret.

en: Replaced with a posts custom field value
da_DK: Erstattet med et indlægs brugerdefineret felts værdi

en: Replaced with the slug which caused the 404
da_DK: Erstattet med den korte titel, som forårsagede 404

en: Replaced with the posts focus keyword
da_DK: Erstattes med indlæggets fokusnøgleord

en: Attachment caption
da_DK: Tekst til vedhæftning

en: Replaced with the current page number
da_DK: Erstattes med det nuværende sidetal

en: Replaced with the current page total
da_DK: Erstattes med det nuværende totale antal sider

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
da_DK: Erstattet af det nuværende sidenummer med kontekst (dvs.: side 2 af 4)

en: Replaced with the current year
da_DK: Erstattes med det nuværende år

en: Replaced with the current month
da_DK: Erstattes med den nuværende måned

en: Replaced with the current day
da_DK: Erstattes med den aktuelle dag

en: Replaced with the current date
da_DK: Erstattes med den nuværende dato

en: Replaced with the current time
da_DK: Erstattes med det nuværende klokkeslæt

en: Replaced with the post/page author's userid
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-ID

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-beskrivelse

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-kaldenavn

en: Replaced with the post/page ID
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens ID

en: Replaced with the post/page modified time
da_DK: Erstattes med indlæggets/sidens ændringsdato

en: Replaced with the post type plural label
da_DK: Erstattes med indholdstypens flertalstitel

en: Replaced with the post type single label
da_DK: Erstattes med indholdstypens entalstitel

en: Replaced with the current search phrase
da_DK: Erstattes med den nuværende søgning

en: Replaced with the term name
da_DK: Erstattes med term-navnet

en: Replaced with the term description
da_DK: Erstattes med term-beskrivelsen

en: Replaced with the tag description
da_DK: Erstattes med tag-beskrivelsen

en: Replaced with the category description
da_DK: Erstattes med kategori-beskrivelsen

en: Replaced with the post categories (comma separated)
da_DK: Erstattes med indlæggets kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the current tag/tags
da_DK: Erstattes med det/de nuværende tag/tags

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
da_DK: Erstattet med indlægs-/sideuddrag (uden auto-generation)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
da_DK: Erstattet med indlæg-/sideuddrag (eller auto-genereret hvis det ikke eksisterer)

en: The site's tag line / description
da_DK: Webstedets tagline / beskrivelse

en: The site's name
da_DK: Sidens navn

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
da_DK: Erstattes med titlen på forælderen til den nuværende side

en: Replaced with the title of the post/page
da_DK: Erstattes med titlen på indlægget/siden

en: Replaced with the date of the post/page
da_DK: Erstattes med datoen for indlægget/siden

en: Page %1$d of %2$d
da_DK: Side %1$d af %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
da_DK: Du kan ikke overtrumfe en WPSEO-standardvariabeludskiftning ved at registrere en variabel med det samme navn. Brug i stedet filteret "wpseo_replacements" til at justere erstatningsværdien.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
da_DK: En udskiftningsvariabel med det samme navn er allerede registreret. Prøv at gøre dit variabelnavn unik.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
da_DK: En udskiftningsvariabel kan ikke starte med "%%cf_" eller "%%ct_", da disse er forbeholdt variabler for brugerdefinerede felter og brugerdefinerede taksonomier i WPSEO-standardvariabler. Prøv at lave dit variabelnavn unikt.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
da_DK: En erstatningsvariabel kan kun indeholde alfanumeriske tegn, understregningstegnet _ eller skråstregen /. Prøv at give din variabel et nyt navn.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
da_DK: Administrator besked: denne side viser ikke en meta-beskrivelse fordi den ikke har en. Du kan enten angive en specifikt for denne side eller gå til menuen SEO -> Titles og opsætte en skabelon.

en: Page not found
da_DK: Siden blev ikke fundet

en: %s Archives
da_DK: %s Arkiv

en: Search for "%s"
da_DK: Søgning for "%s"

en: Exclude user from Author-sitemap
da_DK: Udeluk bruger fra forfatter-sitemap

en: Meta keywords to use for Author page
da_DK: Meta-søgeord til brug på forfattersiden

en: Meta description to use for Author page
da_DK: Meta-beskrivelse til brug på forfattersiden

en: Title to use for Author page
da_DK: Titel til forfatter-side

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
da_DK: %1$s-indstillinger

en: Delete the old data after import? (recommended)
da_DK: Skal de gamle data slettes efter import? (anbefalet)

en: Import from WooThemes SEO framework
da_DK: Importér fra WooThemes SEO framework

en: Import from All-in-One SEO
da_DK: Importér fra All-in-One SEO

en: Import from HeadSpace2
da_DK: Importér fra HeadSpace2

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you've used another SEO plugin, try the %1$sSEO Data Transporter%2$s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
da_DK: Hvis du har brugt et andet SEO-plugin, prøv pluginnet %1$sSEO Data Transporter%2$s for at flytte din data til dette plugin ‒ det er fantastisk!

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
da_DK: Uden tvivl har du brugt et SEO-plugin før, hvis dette website ikke er nyt. Lad os gøre det nemt for dig: du kan importere dataene herunder. Hvis du ønsker det, kan du importere først, tjekke, om de er importeret korrekt, og så importere &amp; slette. Ingen data importeres to gange.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
da_DK: Eksporter dine %1$s-indstillinger

en: Include Taxonomy Metadata
da_DK: Inkluder taksonomi-metadata

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
da_DK: Eksporter dine %1$s indstillinger her for at importere dem igen senere eller for at importere dem på et andet websted.

en: Import settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
da_DK: Importér indstillinger ved at lokalisere <em>settings.zip</em> og klikke på "Importér indstillinger"

en: Import from other SEO plugins
da_DK: Import fra andre SEO-plugins

en: Import
da_DK: Importer

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
da_DK: Det gamle data fra det importerede plugin er blevet slettet.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis du havde en  .htaccess fil, og den var redigerbar, kunne du redigere den herfra.

en: Save changes to .htaccess
da_DK: Gem ændringer til .htaccess

en: Edit the content of your .htaccess:
da_DK: Rediger indholdet af din .htaccess:

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis din .htaccess var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: .htaccess file
da_DK: .htaccess fil

en: Save changes to Robots.txt
da_DK: Gem ændringer i Robots.txt

en: Edit the content of your robots.txt:
da_DK: Rediger indholdet af din robots.txt:

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis din robots.txt var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
da_DK: Hvis du har en robots.txt fil, og den er redigerbar, kan du redigere den herfra.

en: Create robots.txt file
da_DK: Opret filen robots.txt

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
da_DK: Du har ikke en robots.txt fil, opret en her:

en: You cannot edit the .htaccess file.
da_DK: Du kan ikke redigere .htaccess filen.

en: Updated Robots.txt
da_DK: Robots.txt er opdateret

en: You cannot edit the robots.txt file.
da_DK: Du kan ikke redigere robots.txt filen.

en: You cannot create a robots.txt file.
da_DK: Du kan ikke oprette filen robots.txt.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn og beskrivelse som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn som ankertekst.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
da_DK: Et link til indlægget, med titlen som ankertekst.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
da_DK: Et link til arkivet for indlæggets forfatter, med forfatterens navn som som ankertekst.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
da_DK: Du kan bruge følgende variabler i indholdet; de vil blive erstattet af værdien til højre.

en: Content to put after each post in the feed
da_DK: Indhold, der skal indsættes efter hvert indlæg i feedet

en: Content to put before each post in the feed
da_DK: indhold, der skal indsættes før hvert indlæg i feedet

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
da_DK: Denne funktion bruges til automatisk at tilføje indhold til dit RSS-feed. Mere specifikt skal det bruges til at tilføje links tilbage til din blog og dine blogindlæg, så »dumb scrapers« (søgemaskiner, der hugger dine indlæg. o.a.) automatisk tilføjer disse links også. Det hjælper søgemaskiner med at identificere dig som den oprindelige kilde til indholdet.

en: Other variables not to clean
da_DK: Andre variable, der ikke skal renses

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
da_DK: Du har muligvis ekstra variabler, som du gerne vil undgå at rense væk. Tilføj dem i stedet her,  adskilt af kommaer.

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
da_DK: Forhindr, at der bliver renset ud i parametre fra Google Analytics Campaign & Google AdWords.

note: translators: %s expands to <code>?utm_</code>
en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
da_DK: Hvis du bruger Google Analytics kampagneparametre der starter med %s, så sæt hak i denne boks. Du bør dog ikke bruge dem. Brug istedet en version med et hash.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
da_DK: Forhindr, at Google Site Search URLʼer renses væk.

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
da_DK: Google Site Search URLʼer ser underlige ‒ og grimme ‒ ud, men hvis du bruger Google Site Search, vil du sandsynligvis ikke ønske at fjerne dem.

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
da_DK: Viderestil grimme URLʼer til pæne permalinks. (Frarådes i de fleste tilfælde!)

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
da_DK: Folk laver fejl i deres links, der henviser til din hjemmeside, eller uønskede parametre tilføjes til slutningen af dine webadresser. Denne funktion tillader dig at viderestille dem alle helt væk. Bemærk, at mens dette er en funktion, der er aktivt vedligeholdt, er det kendt for at bryde flere plugins, og det bør derfor være den første funktion, du deaktiverer, når du støder på problemer efter installation af dette plugin.

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
da_DK: Gennemtving en afsluttende skråstreg på alle kategori- og tag-URLʼer

note: translators: %1$s expands to <code>.html</code>, %2$s expands to <code>/</code>
en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
da_DK: Hvis du vælger et permalink for dine indlæg med %1$s, eller noget som helst andet end %2$s til sidst, vil det få WordPress til alligevel at tilføje et afsluttende skråstreg til alle sider, der ikke er et indlæg.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
da_DK: Dette forhindrer trådede svar fra at virke, når brugeren har JavaScript deaktiveret, men på et stort websted kan dette betyde <em>enorme </em> forbedringer i gennemgangseffektiviteten for søgemaskiner, når du har en mange kommentarer.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
da_DK: Dette hjælper med at oprette bedre URLʼer ved automatisk at fjerne stopord fra dem.

en: Clean up permalinks
da_DK: Ryd op i permalinks

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
da_DK: Viderestil URL for vedhæftede filer til URL for forældreindlægget.

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
da_DK: Vedhæftninger til indlæg gemmes i databasen som indlæg. De er således tilgængelige under deres egen URL, hvis du ikke viderestiller dem. Hvis du aktiverer viderestillinger, vil vedhæftningen viderestille til det indlæg, det er vedhæftet.

en: Change URLs
da_DK: Ændr URLs

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
da_DK: Brug af brødkrummefunktionen forklares i %1$sartiklen om implementering af brødkrummer i vores vidensbank%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
da_DK: Hvordan man indsætter brødkrummer i sit tema

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
da_DK: Indholdstypearkiv at vise i brødkrummer for taksonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
da_DK: Taksonomi at vise i brødkrummer for indholdstyper

en: Breadcrumb for 404 Page
da_DK: Brødkrumme for 404 siden

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
da_DK: Præfiks for søgeside-brødkrummer

en: Prefix for Archive breadcrumbs
da_DK: Præfiks for arkiv-brødkrummer

en: Prefix for the breadcrumb path
da_DK: Præfiks for brødkrummestien

en: Anchor text for the Homepage
da_DK: Link-tekst til forsiden

en: Separator between breadcrumbs
da_DK: Seperator imellem brødkrummer

en: Enable Breadcrumbs
da_DK: Aktiver brødkrummer

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
da_DK: Nedenfor kan du se din SEO score for dine udgivne indlæg. Nu, vil være et godt tidspunkt at begynde at forbedre dine indlæg.

en: Developer
da_DK: Udvikler

en: QA & Translations Manager
da_DK: QA & oversættelsesmanager

en: Project Lead
da_DK: Projektleder

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
da_DK: Vil du hjælpe os med at udvikle? Læs vores %1$svejledning for bidragydere%2$s!

note: translators: %1$s and %2$s expands to anchor tags, %3$s expands to Yoast SEO
en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
da_DK: Mens de fleste i udviklingsteamet er tilknyttet %1$sYoast%2$s i Holland, er %3$s skabt af et verdensomspændende team.

en: Credits
da_DK: Anerkendelse

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Thank you for updating %1$s!
da_DK: Tak fordi du opdaterede %1$s!

en: Posts to exclude
da_DK: Indlæg at ekskludere

note: Translators: %1$s: expands to '<code>1,2,99,100</code>'
en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
da_DK: Du kan udelade indlæg fra sitemappen ved at indtaste en kommasepareret streng med IDʼer på indlæggene. Formatet skal være i stil med: %1$s.

en: Max entries per sitemap
da_DK: Maksimale antal elementer per sitemap

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
da_DK: Venligst indtast det maksimale antal af elementer pr. sitemap-side (standard er %s, du vil muligvis sænke antallet for at undgå hukommelsesproblemer ved nogle installeringer):

en: Save your settings to activate your XML Sitemap.
da_DK: Gem dine indstillinger for at aktivere XML-sitemaps.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
da_DK: Du behøver <strong>ikke</strong> at oprette en XML-sitemap, ej heller bruges der tid på at generere det efter udgivelse af et indlæg.

note: translators: %1$s opening tag of the link to the Sitemap, %2$s closing tag for the link.
en: You can find your XML Sitemap here: %1$sXML Sitemap%2$s
da_DK: Du kan finde din XML-sitemap her: %1$sXML-sitemap%2$s

en: Excluded Posts
da_DK: Ekskluderede indlæg

en: User sitemap
da_DK: Bruger-sitemap

en: &laquo; Back to Tools page
da_DK: &laquo; Tilbage til Værktøjer

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
da_DK: %1$s har nogle meget stærke indbyggede værktøjer:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
da_DK: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre vigtige filer i relation til din SEO, så som din robots.txt, og hvis du har en, din .htaccess-fil.

en: File editor
da_DK: Fil-editor

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
da_DK: Importér indstillinger fra andre SEO-plugins og eksportér dine indstillinger, så de kan genbruges på denne eller en anden blog.

en: Import and Export
da_DK: Import og eksport

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
da_DK: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre overskrifter og beskrivelser af dine indlæg og sider uden at skulle ind og redigere hver side manuelt.

en: Bulk editor
da_DK: Masse-redigering

en: Google Publisher Page
da_DK: Google Publisher Side

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
da_DK: Har din virksomhed en Google+ side, kan du tilføje URL'en her og linke tilbage til denne side fra din Google+ side

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
da_DK: For at %1$sbekræfte dit site hos Pinterest%2$s, tilføj metatagget her:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
da_DK: Pinterest bruger Open Graph-metadata ligesom Facebook, så behold krydset ud for Open Graph på Facebook-fanen, hvis du vil optimere dit website til Pinterest.

en: The default card type to use
da_DK: Korttype til brug som standard

en: Add Twitter card meta data
da_DK: Tilføj Twitter-card-metadata

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
da_DK: Tilføj metadata for Twitter-cards til dit websteds %s-sektion.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
da_DK: Dette billede bruges, hvis indlægget/siden, som deles, ikke indeholder billeder.

en: Default settings
da_DK: Standardindstillinger

en: Copy home meta description
da_DK: Kopier meta-beskrivelse fra forside

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Image URL
da_DK: Billed URL

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
da_DK: Dette er titlen, beskrivelsen og billed brugt i Open Graph-metatags på forsiden af dit site.

en: Frontpage settings
da_DK: Forsideindstillinger

en: Add Open Graph meta data
da_DK: Tilføj Open Graph metadata

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
da_DK: Tilføj Open Graph-metadata til din websteds %s-sektion; Facebook og andre sociale netværk bruger disse data, når dine sider deles.

en: Google+ URL
da_DK: Google+-URL

en: YouTube URL
da_DK: YouTube-URL

en: Pinterest URL
da_DK: Pinterest-URL

en: MySpace URL
da_DK: MySpace-URL

en: LinkedIn URL
da_DK: LinkedIn-URL

en: Instagram URL
da_DK: Instagram-URL

en: Twitter Username
da_DK: Twitter-brugernavn

en: Facebook Page URL
da_DK: Facebook-side-URL

en: Accounts
da_DK: Konti

en: Restore site to defaults
da_DK: Gendan websted til standardindstillinger

en: Site ID
da_DK: Websted-ID

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
da_DK: Ved at bruge denne formular kan du nulstille et website til standard-SEO-indstillinger.

en: Restore site to default settings
da_DK: Nulstil til standardindstillingerne

en: Save MultiSite Settings
da_DK: Gem MultiSite indstillinger

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
da_DK: Indstillinger med betydning for privatliv (FB-admins og lignende), temaspecifikke (omskrivning af titel) og nogle få meget websitespecifikke indstillinger vil ikke blive importeret til nye blogs.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
da_DK: Indtast %1$swebsite-ID%2$s for det websted, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle websites oprettet i dit netværk. Efterlad feltet tomt, hvis du ikke vil bruge funktionen (så vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive anvendt).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
da_DK: Vælg det website, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle de websteder, der er tilføjet på dit netværk. Hvis du vælger 'Ingen', vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive brugt.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
da_DK: Nye websteder i netværket nedarver sine SEO-indstillinger fra dette websted

en: Super Admins only
da_DK: Kun Super Admins

en: Site Admins (default)
da_DK: Side Administratorer

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
da_DK: Hvem der skal have adgang til indstillingerne for %1$s

en: mature
da_DK: voksen

en: archived
da_DK: arkiveret

en: public
da_DK: offentlig

en: Blog %s not found.
da_DK: Blog %s blev ikke fundet.

en: %s restored to default SEO settings.
da_DK: %s er blevet nulstillet til standard SEO-indstillinger.

en: Settings Updated.
da_DK: Indstillinger opdateret.

en: Use meta keywords tag?
da_DK: Brug meta-søgeordstags?

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
da_DK: Jeg ved ikke, hvorfor du skulle ønske at bruge meta-nøgleord, men hvis du gør, skal du aktivere det her.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
da_DK: Hvis du ønsker at forhindre /side/2/ og fremad fra diverse arkiver i at blive vist i søgeresultaterne, skal du vælge indstillingen "noindex" her.

en: Sitewide meta settings
da_DK: Metaindstillinger for webstedet

en: 404 pages
da_DK: 404 sider

en: Search pages
da_DK: Søge sider

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
da_DK: Disse sider vil være markeret med %s som standard, så de vil aldrig dukke op i søgeresultaterne.

en: Special Pages
da_DK: Specialsider

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
da_DK: Datobaserede arkiver kan i visse tilfælde også blive anset for at være duplikeret indhold (duplicate content, indhold kopieret til flere hjemmesider. o.a.).

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
da_DK: Hvis det er tilfældet på dit websted, kan du vælge enten at deaktivere det (hvorefter der viderestilles til hjemmesiden) eller tilføje %s til det, så det ikke medtages i søgeresultaterne.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
da_DK: Hvis du har en blog med én forfatter, vil forfatterarkivet være nøjagtig det samme som forsiden. Det er dette, der kaldes et problem med %1$sduplikeret indhold%2$s (duplicate content dvs. samme indhold på flere sider o.a.).

en: Date archives
da_DK: Datoarkiver

en: Title
da_DK: Titel

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
da_DK: Bemærk: I stedet for skabeloner er disse de aktuelle titler og metabeskrivelser for disse brugerdefinerede typer af indlæg og arkivsider.

en: Custom Post Type Archives
da_DK: Arkiver til brugerdefineret indholdstyper

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
da_DK: %1$s meta-boks

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Date in Snippet Preview
da_DK: Dato i forhåndsvisning af uddrag

en: Meta Robots
da_DK: Meta robotter.

en: Take note:
da_DK: Bemærk:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
da_DK: Du kan bestemme titel og beskrivelse for blogsiden ved at %1$sredigere blogsiden selv&raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
da_DK: Du kan bestemme startsidens titel og beskrivelse ved at %1$sredigere direkte i selve startsiden &raquo;%2$s

en: Homepage &amp; Front page
da_DK: Blogside &amp; forside

en: Meta keywords template
da_DK: Meta-søgeordskabelon

en: Meta description template
da_DK: Skabelon til metabeskrivelse

en: Title template
da_DK: Titel skabelon

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
da_DK: Symboler bliver vist i den størrelse, som de vil blive vist i i søgeresultaterne.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
da_DK: Vælg symbolet som du vil bruge som titel-separator. Den vil blive vist f.eks. mellem din indlægstitel og dit websteds navn.

en: Title Separator
da_DK: Titel-separator

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
da_DK: %1$s har automatisk opdaget, om det skal gennemtvinge omskrivning af titler på dine sider. Hvis du synes, det er forkert, og du ved, hvad du laver, kan du ændre indstillingen her.

en: Force rewrite titles
da_DK: Gennemtving omskrivning af titler

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomier

en: Post Types
da_DK: Indholdstyper

en: Homepage
da_DK: Forside

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
da_DK: Her kan du indtaste licensnøglerne for et af vores betalingsplugins, hvis du vil aktivere et.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Extensions
da_DK: %1$s udvidelser

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
da_DK: Integrer WooCommerce med %1$s helt transparent og få ekstra funktioner!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
da_DK: Få bedre placering lokalt og i Google Maps, uden at komme til at svede!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
da_DK: Findes du i Google News? Forøg din trafik fra Google News ved at optimere din side dertil!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
da_DK: Optimer dine videoer for at vise dem i søgeresultater og derved få flere klik!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
da_DK: Premium-udgaven af %1$s med flere funktioner og support.

en: Yandex Webmaster Tools
da_DK: Yandex Webmaster-værktøjer

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
da_DK: Du kan bruge felterne nedenfor for at blive godkendt hos de forskellige webmasterværktøjer. Hvis dit websted allerede er godkendt, kan du bare glemme alt om disse. Indtast metaværdierne til brug for godkendelse her:

en: Your name
da_DK: Dit navn

en: Company logo
da_DK: FIrmalogo

en: Company name
da_DK: Firmanavn

en: Company
da_DK: Firma

en: Choose whether you're a company or person
da_DK: Vælg om du er et firma eller privat person

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
da_DK: Disse data vises som metadata på din hjemmeside. Det er hensigten, at de skal vises på Google's Knowledge Graph. Du kan være enten et firma eller en person. Vælg én:

en: Company or person
da_DK: Firma eller person

en: Alternate name
da_DK: Alternativt navn

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
da_DK: Google viser dit websteds navn i søgeresultaterne. Som standard bruges dit websteds navn, men du kan tilpasse det her. Du kan også angive et andet webstedsnavn, som du ønsker, Google skal overveje.

en: Website name
da_DK: Webstedsnavn

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille dine SEO-indstillinger?

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
da_DK: Hvis du ønsker at gendanne et websted til standardindstillinger for %s, så klik på denne knap.

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Webmaster tools
da_DK: Webmasterværktøjer

en: Your info
da_DK: Dine informationer

en: Company info
da_DK: Firmainformationer

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
da_DK: Du har ikke navnet på dit indlæg i webadressen på ​​dine indlæg og sider. Det anbefales kraftigt, at du ændrer dette. Overvej at indstille din permalink-struktur til <strong>/%postname%/</strong>.

en: Fix it
da_DK: Ret det

en: Permalinks
da_DK: Permanente links

en: Breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: or
da_DK: eller

en: Save Profile
da_DK: Gem profil

en: There were no profiles found
da_DK: Ingen profiler fundet

en: Profile
da_DK: Profil

en: Current profile
da_DK: Aktuel profil

en: Reauthenticate with Google
da_DK: Godkend med Google igen

en: Authenticate
da_DK: Godkend

en: Get Google Authorization Code
da_DK: Hent Google-autorisationskode

en: Reload crawl issues
da_DK: Genindlæs gennemgangsproblemer

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
da_DK: For at kunne redirigere og løse dette problem, har du brug for %1$s. Du kan købe pluginnet, inklusiv et års support og opdateringer, på %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
da_DK: Oprettelse af viderestillinger er en funktion i %s

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
da_DK: Fejl, der kun skete, da dit websted blev gennemgået af Googlebot for gamle mobiler (fejlene opstod ikke for desktop).

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
da_DK: Fejl, der opstod, da dit websted blev gennemgået af Googlebot-Mobile (fejl blev ikke fundet for desktop).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
da_DK: Fejl, der skete, da dit websted blev gennemgået af Googlebot.

en: Issue categories
da_DK: Problemkategorier

en: Incorrect Google Authorization Code.
da_DK: Forkert Google-autorisationskode.

en: The issues have been successfully reloaded!
da_DK: Problemerne er blevet indlæst igen!

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
da_DK: Data fra %1$s er blevet fjernet. Du skal godkende på ny, hvis du vil modtage de informationer igen

en: Crawl errors per page
da_DK: Gennemgangsfejl per side

en: Search
da_DK: Søg

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
da_DK: Overse ikke dine gennemgangsfejl: %1$sForbind med Google Search Console her%2$s.

en: Create redirect
da_DK: Opret viderestilling

en: Mark as fixed
da_DK: Marker som løst

en: Response code
da_DK: Svarkode

en: First detected
da_DK: Først opdaget

en: Last crawled
da_DK: Sidst gennemgået

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
da_DK: %1$s har opdaget at du bruger en version af %2$s der ikke er kompatibel med %1$s. Opdatér venligst %2$s til den nyeste version for at bruge denne funktion.

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
da_DK: Yoast-plugins deler noget kode mellem sig for at gøre dit websted hurtigere. Som et resultat af det skal alle Yoast-plugins være opdaterede. Vi har opdaget, dette ikke er tilfældet, så du skal opdatere de Yoast-plugins, der ikke er opdateret endnu.

en: Feature phone
da_DK: Gammel mobil

en: Desktop
da_DK: Stationær pc

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
da_DK: URLʼet, der ønskes, eksisterer ikke, men din server returnerer ikke en fejl 404 (fil ikke fundet).

en: Request timed out or site is blocking Google.
da_DK: Forespørgslen har fået timeout eller webstedet blokerer Google.

en: Server Error
da_DK: Serverfejl

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
da_DK: Googlebot kunne godt få adgang til dit websted, men bestemte URL'er er blokeret for Googlebot i din %1$s fil. Denne blokering kan enten gælde alle Googlebots eller blot Googlebot-mobile alene.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
da_DK: Blokeret

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
da_DK: Google kunne ikke gennemsøge denne URL på grund af et uidentificeret problem.

en: URL points to a non-existent page.
da_DK: URL peger på ikke-eksisterende side.

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Not followed
da_DK: Ikke fulgt

en: Faulty redirects
da_DK: Ødelagte viderestillinger

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
da_DK: Server kræver godkendelse eller blokerer adgangen til sitet for Googlebot.

en: Access denied
da_DK: Adgang nægtet

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
da_DK: Deaktivér %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
da_DK: %1$s-pluginnet kan forårsage problemer, når de anvendes sammen med %2$s.

en: Upload Image
da_DK: Overfør billede

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
da_DK: Opgrader til %1$s &raquo;

en: Remove these ads?
da_DK: Fjern disse reklamer?

en: Current option:
da_DK: Nuværende valg:

en: Debug Information
da_DK: Debug-informationer

en: Posts without focus keyword
da_DK: Indlæg uden fokussøgeord

en: Posts with bad SEO score
da_DK: Indlæg med meget ringe SEO-score

en: Posts with OK SEO score
da_DK: Indlæg med OK SEO-score

en: Posts with good SEO score
da_DK: Indlæg med god SEO-score

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
da_DK: %s indlægsoversigt

en: Include in Sitemap?
da_DK: Inkludér i sitemap?

en: This taxonomy follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
da_DK: Denne taksonomi følger indekseringsreglerne under Metaer og Titler. Du kan tilsidesætte dem her.

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
da_DK: Brødkrummetitlen bruges i de brødkrummer, hvor denne taksonomi vises.

en: Breadcrumbs title
da_DK: Brødkrummetitel

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
da_DK: Det kanoniske link vises på arkivsiden for denne term.

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
da_DK: Metasøgeord brugt på arkivsiden for denne term.

en: Never include
da_DK: Inkluder aldrig

en: Always include
da_DK: Inkluder altid

en: Auto detect
da_DK: Auto-detekter

en: Clear all Facebook Data
da_DK: Ryd al data fra Facebook

en: Currently connected Facebook admins:
da_DK: Facebook-admins forbundet nu:

en: Add Another Facebook Admin
da_DK: Tilføj en anden Facebook-admin

en: Add Facebook admin
da_DK: Tilføj Facebook-administrator

en: Admin's Facebook user ID:
da_DK: Administrators bruger-ID til Facebook:

en: Admin's name:
da_DK: Administrators navn:

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
da_DK: Hvis du ikke ved hvor du kan finde det ID du skal bruge, så se %1$sdenne artikel%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
da_DK: For at kunne få adgang til %1$sFacebook Indsigt%2$s skal du tilføje en bruger her. Navnet benyttes kun som reference, IDʼen benyttes til verifikation.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
da_DK: Se mere %1$si vores vidensbank%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
da_DK: For at være i stand til at få adgang til %1$sFacebook Insights%2$s for dit websted, skal du vælge en Facebook-admin. Dette kan være en bruger. Hvis du har en app til dit websted, kan du også bruge denne.

en: Facebook Insights and Admins
da_DK: Facebook-indsigt og -admins

en: Successfully cleared all Facebook Data
da_DK: Al Facebook-data er fjernet

en: Successfully removed admin %s
da_DK: Admin %s blev fjernet

en: This Facebook user has already been added as an admin.
da_DK: Denne Facebook-bruger er allerede blevet tilføjet som administrator.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
da_DK: Du har indtastet ugyldige tegn. Sørg venligst for, at begge felter er udfyldt korrekt.

en: Please make sure both fields are filled.
da_DK: Tjek venligst at begge felter er udfyldt.

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Other
da_DK: Andet

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Email
da_DK: E-mail

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: Close
da_DK: Luk

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
da_DK: Konfigurér XML-sitemap-indstillinger for %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
da_DK: Både %1$s og %2$s kan generere XML-sitemaps. To XML-sitemaps er ikke en fordel for søgemaskiner, men gør dit websted langsommere.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
da_DK: Konfigurér OpenGraph-indstillinger for %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
da_DK: Både %1$s og %2$s opretter OpenGraph-output, som kan få Facebook, Twitter, LinkedIn og andre sociale netværk til at bruge forkerte tekster og billeder, når dine sider bliver delt.

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
da_DK: %s billede

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
da_DK: %s beskrivelse

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
da_DK: %s titel

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
da_DK: Den anbefalede billedstørrelse for %1$s er %2$s pixels.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
da_DK: Hvis du vil bruge et andet billede end billedet brugt på %s for dette indlæg, skal du uploade/vælge et billede eller tilføje URLʼen her.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
da_DK: Hvis du ikke ønsker at bruge metabeskrivelsen, når du deler indlægget på %s, men i stedet ønsker en anden beskrivelse, så skal du skrive den her.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
da_DK: Hvis du ikke vil bruge indlæggets titel, når du deler dette indlæg på %s, men en anden titel i stedet for, så skriv den her.

en: very difficult
da_DK: meget vanskelig

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
da_DK: Prøv at lav kortere sætninger ved at benytte mindre vanskelige ord for en lettere læsning.

en: difficult
da_DK: vanskelig

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
da_DK: Prøv at lav kortere sætninger for en lettere læsning.

en: fairly difficult
da_DK: lettere vanskelig

en: fairly easy
da_DK: rimelig nem

en: easy
da_DK: nem

en: very easy
da_DK: meget nem

note: Translators: %1$s expands to the numeric flesch reading ease score, %2$s to a link to a Yoast.com article about Flesch ease reading score, 	   %3$s to the easyness of reading, %4$s expands to a note about the flesch reading score.
en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
da_DK: Brødteksten scorer %1$s i %2$s-testen, som anses for %3$s at læse.  %4$s

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
da_DK: Fokussøgeordet forekommer i første afsnit af brødteksten.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
da_DK: Fokussøgeordet bruges ikke i det første afsnit  i teksten. Sørg for, at man straks kan se, hvad dit emne er.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
da_DK: Nøgleordetstætheden er %1$s, hvilket er godt. Nøgleordet blev fundet %2$d gange.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
da_DK: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket er over det anbefalede maksimum på %3$s; søgeordet blev fundet %2$d gange.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
da_DK: En metabeskrivelse er blevet indtastet, men indeholder ikke fokussøgeordet.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
da_DK: Der er ikke angivet nogen metabeskrivelse. Søgemaskinerne vil vise brødtekst fra siden i stedet for.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
da_DK: Din metabeskrivelse er på under %1$d tegn, men du har mulighed for at bruge %2$d tegn.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
da_DK: Du har ikke brugt dit fokussøgeord i nogen underoverskrifter (fx en H2) i din tekst.

en: The images on this page are missing alt attributes.
da_DK: Billederne på denne side mangler alt-attributter.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
da_DK: Der er ingen udgående links på denne side. Overvej at tilføje nogle, hvis du finder det relevant.

en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
da_DK: Denne side har %1$s udgående link(s) med nofollow og %2$s normale udgående link(s) uden nofollow.

note: Translators: %1$s expands the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
da_DK: Denne side har %1$s udgående link(s), som alle er nofollowed.

note: Translators: %1$s expands to the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s).
da_DK: Denne side har %1$s udgående link(s).

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
da_DK: Du linker til en anden side med det fokussøgeord, som du ønsker, skal give denne side en god placering. Overvej at ændre dette, hvis du virkelig ønsker en god placering for denne side.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
da_DK: Ingen billeder vises på denne side, overvej at tilføje nogle hvis det er relevant.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
da_DK: SEO-titlen indeholder fokussøgeordet, men det bruges ikke i begyndelsen. Prøv at flytte det hen til begyndelsen.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
da_DK: SEO-titlen indeholder fokussøgeordet i begyndelsen, hvilket formodes at give bedre placeringer.

en: Please create an SEO title.
da_DK: Opret venligst en SEO-titel.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
da_DK: Korttitlen for denne side er lidt for lang. Overvej at forkorte den.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
da_DK: Fokussøgeordet forekommer ikke i URLʼen for denne side. Hvis du beslutter at omdøbe URLʼen, skal du sikre dig, at den gamle URL viderestilles med HTTP-fejl 301 til den nye.

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the focus keyword, %2$d expands to the number of times this focus 	   keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to a link to an article on yoast.com about cornerstone content
en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s, it's probably a good idea to read %4$sthis post on cornerstone content%5$s and improve your keyword strategy.
da_DK: Du har brugt dette søgeord %1$s%2$d gange før%3$s; vi anbefaler at du læser %4$sdette indlæg om hjørnestens indhold%5$s og forbedrer din søgeords strategi. (indlægget er på engelsk)

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the focus keyword is already used
en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
da_DK: Du har brugt dette fokussøgeord %1$sén gang før%2$s. Vær sikker på at gøre det helt klart, hvilken URL på dit websted der er den vigtigste for dette søgeord.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
da_DK: Du har aldrig brugt dette fokussøgeord før. Rigtig godt.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
da_DK: Intet fokussøgeord blev angivet for denne side. Hvis du ikke har angivet et fokussøgeord, kan en score ikke beregnes.

en: Focus keyword not set.
da_DK: Fokussøgeord er ikke indtastet.

en: Focus KW
da_DK: FokusSO

en: All SEO Scores
da_DK: Alle SEO-bedømmelser

en: SEO: Post Noindexed
da_DK: SEO: Indlæg Noindexed

en: SEO: Good
da_DK: SEO: God

en: SEO: No Focus Keyword
da_DK: SEO: Intet fokussøgeord

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
da_DK: SEO-problem: Det fremhævede billede skal være mindst 200 x 200 pixels for at kunne bruges af Facebook og andre sociale mediesites.

en: (no parent)
da_DK: (ingen forælder)

en: No focus keyword set.
da_DK: Intet fokussøgeord er valgt.

en: Post is set to noindex.
da_DK: Indlæg er sat til noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
da_DK: URL'en som denne side skal viderestille til

en: 301 Redirect
da_DK: 301-viderestilling (redirect)

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
da_DK: Den kanoniske webadresse, som denne side skal pege på. Efterlades tom, hvis permalinket skal bruges som standard. %1$sKanoniske adresser på tværs af domæner%2$s understøttes også.

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
da_DK: Titel, der skal bruge for denne side i brødkrummestier

en: Breadcrumbs Title
da_DK: Brødkrumme-titel

en: No Snippet
da_DK: Intet uddrag

en: No Archive
da_DK: Intet arkiv

en: No Image Index
da_DK: Intet billede-indeks

en: None
da_DK: Ingen

en: Site-wide default: %s
da_DK: Standard for hele webstedet: %s

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
da_DK: Avancerede <code>meta</code>robot-indstillinger for denne side.

en: Meta robots advanced
da_DK: Meta Robots Avanceret

en: Index
da_DK: Indeks

en: Default for this post type, currently: %s
da_DK: Standard for denne indholdstype, nuværende: %s

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
da_DK: Advarsel: Selvom du kan sætte metarobot-indstillinger her, er hele sitet sat til noindex i "privatlivsindstillingerne for hele sitet", så indstillingerne her vil ikke have nogen effekt.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you type something above it will override your %1$smeta keywords template%2$s.
da_DK: Hvis du skriver noget i feltet herover, overskrives dit %1$smetakeywords-skabelon%2$s.

en: Meta keywords
da_DK: Meta-nøgleord

en: Meta description
da_DK: Meta beskrivelse

en: SEO Title
da_DK: SEO titel

en: Focus keyword
da_DK: Fokussøgeord

en: Snippet preview
da_DK: Forhåndsvisning af snippet

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
da_DK: Indstillingen "%s" bruges ikke længere og er blevet fjernet.

en: No settings found in file.
da_DK: Ingen indstillinger fundet i filen.

en: Settings successfully imported.
da_DK: Indstillingerne er importeret succesfuldt.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
da_DK: Udpakning mislykkedes - filen settings.ini blev ikke fundet.

en: Unzipping failed with error "%s".
da_DK: Udpakning mislykkedes med fejlen "%s".

en: Upload failed.
da_DK: Overførsel mislykkedes.

en: Settings could not be imported:
da_DK: Indstillingerne kunne ikke importeres:

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
da_DK: WooThemes SEO framework indstillinger & data er blevet importeret med success.

en: HeadSpace2 data successfully imported
da_DK: HeadSpace2 data er blevet importeret med success.

en: No taxonomy metadata found
da_DK: Der blev ikke fundet taksonomiske metadata

en: This export includes taxonomy metadata
da_DK: Denne eksport inkluderer taksonomiske metadata

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
da_DK: Dette er en indstillings eksport-fil til %1$s plugin af Yoast.com

en: Could not write settings to file.
da_DK: Indstillingerne kunne ikke skrives til fil.

en: Could not zip settings-file.
da_DK: Kunne ikke komprimere indstillingsfil.

en: Error creating %1$s export:
da_DK: Fejl under oprettelse af %1$s-eksport:

en: Breadcrumb for 404 pages:
da_DK: Brødkrumme for 404-sider:

en: Prefix for search result pages:
da_DK: Præfiks for søgeresultatssider:

en: Prefix for archive pages:
da_DK: Præfiks for arkivsider:

en: Prefix for breadcrumbs:
da_DK: Præfiks for brødkrummer:

en: Anchor text for the homepage:
da_DK: Ankertekst for forsiden:

en: Breadcrumbs separator:
da_DK: Brødkrumme-separator:

en: Remove blog page from breadcrumbs
da_DK: Fjern blogside fra brødkrummer

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
da_DK: %s brødkrummer

en: Use Image
da_DK: Benyt billede

en: Action
da_DK: Handling

en: Page URL/Slug
da_DK: Sides URL/korttitel

en: Publication date
da_DK: Udgivelsesdato

en: Post Status
da_DK: Indlægsstatus

en: Post Type
da_DK: Indholdstype

en: WP Page Title
da_DK: WP sidetitel

en: View
da_DK: Vis

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
da_DK: Vis &#8220;%s&#8221;

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
da_DK: Forhåndsvis &#8220;%s&#8221;

en: Edit
da_DK: Rediger

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: You are not allowed to access this page.
da_DK: Du har ikke adgangstilladelse til denne side.

en: New Yoast Meta Description
da_DK: Ny Yoast meta-beskrivelse

en: Existing Yoast Meta Description
da_DK: Eksisterende Yoast meta-beskrivelse

note: translators: this should be an array of stop words for your language, separated by comma's.
en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
da_DK: ad,af,alle,alt,anden,andet,at,blev,blive,bliver,da,de,dem,den,denne,der,det,dette,dog,efter,eller,en,end,er,et,for,fra,her,hos,hvad,hvis,hvor,i,ind,jo,med,men,mod,ned,noget,nogle,nu,når,og,også,om,op,over,på,som,sådan,til,ud,under,var,vil,ville,være,været,www

en: Facebook profile URL
da_DK: Facebook-profil-URL

en: Twitter username (without @)
da_DK: Twitter brugernavn (uden @)

en: Premium Support
da_DK: Førsteklasses support

en: Settings
da_DK: Indstillinger

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
da_DK: Du skal %1$sgå til Læseindstillinger%2$s og fjerne afkrydsningen i feltet Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted.

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
da_DK: Stort SEO problem: Du blokerer adgangen for robotter.

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Edit Files
da_DK: Rediger filer

en: MultiSite Settings
da_DK: MultiSite indstillinger

en: Advanced Variables
da_DK: Avancerede variable

en: Basic Variables
da_DK: Grundlæggende variable

en: Note that not all variables can be used in every template.
da_DK: Bemærk at ikke alle variable kan benyttes i alle skabeloner.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
da_DK: Titlen &amp; meta-indstillingerne for %1$s består af variabler, der erstattes af specifikke værdier fra siden, når den vises. Fanerne til venstre forklarer de tilgængelige variabler.

en: Template explanation
da_DK: Skabelon-forklaring

en: Why Google won't display the right page title
da_DK: Hvorfor Google ikke viser den korrekte sidetitel

en: Title optimization
da_DK: Titel-optimering

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: General
da_DK: Generel

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: Search Console
da_DK: Søgekonsol

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Titles &amp; Metas
da_DK: Titler &amp; Meta

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
da_DK: %1$s har opdaget, at du bruger version %2$s af %3$s. Opgradér venligst til den seneste version for at undgå kompatibilitetsproblemer.

en: Just another WordPress site
da_DK: Endnu et Wordpress-websted

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
da_DK: Du bruger stadig Wordpressʼ standardtagline, men selv en tom er sandsynligvis bedre. %1$sDu kan ændre dette i tilpasning i WordPress%2$s.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
da_DK: Du har brugt HTML i din værdi, hvilket ikke er tilladt.

en: You can't edit %s that aren't yours.
da_DK: Du kan ikke redigere %s, som ikke er dit.

en: You can't edit %s.
da_DK: Du kan ikke redigere %s.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
da_DK: Indlæg har en ugyldig indholdstype: %s.

en: Post doesn't exist.
da_DK: Indlæg eksisterer ikke

note: translators: %s expands to the file path and name.
en: The file %s could not be removed. Please remove it via FTP.
da_DK: Filen %s kunne ikke fjernes. Fjern den venligst via FTP.
