Plugins - SiteOrigin Widgets Bundle - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (681 entries)

en:  Border style
da_DK:  Kant stil

en: %s does not exist
da_DK: %s findes ikke

en: %s is not a SiteOrigin Widget
da_DK: %s er ikke en SiteOrigin Widget

en: %s on %s
da_DK: %s på %s

en: %s was %s
da_DK: %s var %s

en: A Google Maps widget.
da_DK: En Google Maps widget.

en: A big hero image with a few settings to make it your own.
da_DK: Et stort Hero billede med et par indstillinger at gøre det til dit eget.

en: A collection of all widgets, neatly bundled into a single plugin. It's also a framework to code your own widgets on top of.
da_DK: En samling af alle widgets, pænt samlet i en enkelt plugin. Det er også en ramme til at kode dine egne widgets på toppen af.

en: A customizable button widget.
da_DK: En brugertilpasset knap widget.

en: A headline widget.
da_DK: En overskrift widget.

en: A responsive slider widget that supports images and video.
da_DK: En responsiv slider widget, der understøtter billeder og video.

en: A rich-text, text editor.
da_DK: En RTF-tekst, teksteditor.

en: A simple Price Table.
da_DK: En simpel pris tabel.

en: A simple call-to-action widget with massive power.
da_DK: En enkelt opfordring til handling widget med massiv kraft.

en: A simple image widget with massive power.
da_DK: En simpel billede widget med massiv kraft.

en: A simple masonry layout widget.
da_DK: En simpel layout-bygge widget.

en: A slider that allows you to create responsive columnized content for each slide.
da_DK: En slider, der tillader dig at oprette responsivt kolonne indhold for hvert dias.

en: A social media buttons widget.
da_DK: En sociale medier knapper widget.

en: A tabs widget.
da_DK: Faneblads widget.

en: A taxonomy widget.
da_DK: En taksonomi widget.

en: A valid email is required
da_DK: En gyldig e-mail er påkrævet

en: A value from 0 (the world) to 21 (street level).
da_DK: En værdi fra 0 (verden) til 21 (gadeniveau).

en: A value from 0 (the world) to 21 (street level). This zoom is specific to mobile devices.
da_DK: En værdi fr 0 (fra satellit visning) til 21 (gade visning). Zoom niveauet er specifikt for mobile enheder.

en: A video player widget.
da_DK: En videoafspiller widget.

en: API key
da_DK: API-nøgle

en: Above
da_DK: Ovenfor

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add [buttons] shortcode to the content to insert these buttons.
da_DK: Tilføje [knapper] ufuldkommenhed til indhold til at indsætte disse knapper.

en: Add a Lightbox to your image slides with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Tilføje en Lightbox til billede dias med %sSiteOrigin Premium %s

en: Add a Lightbox to your images with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Tilføje en Lightbox til dine billeder med %sSiteOrigin Premium %s

en: Add a Lightbox to your masonry images with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Tilføje en Lightbox til billederne murværk med %sSiteOrigin Premium %s

en: Add custom social networks with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Tilføj brugerdefinerede sociale netværk med %sSiteOrigin Premium %s

en: Additional
da_DK: Yderligere

en: Additional CSS classes added to the button link.
da_DK: Yderligere CSS klasser tilføjet knappen link.

en: Additional padding added to the top of the slider
da_DK: Ekstra polstring føjet til toppen af skyderen

en: Additional query arguments. See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts" target="_blank" rel="noopener noreferrer">query_posts</a>.
da_DK: Yderligere forespørgsel argumenter. Se <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts" target="_blank" rel="noopener noreferrer">query_posts</a>.

en: Adds a rel attribute to the button link.
da_DK: Tilføjer en rel attribut til linket knap.

en: Adds a title attribute to the button link.
da_DK: Tilføjer en title attribut til linket knap.

en: Align
da_DK: Justering

en: Alignment
da_DK: Justering

en: All
da_DK: Alle

en: Allow multiple simultaneous Info Windows?
da_DK: Tillade flere samtidige oplysningsvinduer?

en: Allow slide background videos to appear on mobile devices that support autoplay.
da_DK: Tillad video slideshow baggrund at vises på mobile enheder som understøtter autoplay.

en: Allow the Google Maps service to reorder waypoints for the shortest travelling distance.
da_DK: Tillade tjenesten Google Maps til at omrokere waypoints for den korteste omrejsende afstand.

en: Allow users to swipe through frames on mobile devices.
da_DK: Tillad brugere at swipe gennem rammer på mobile enheder.

en: Allows you to add any active SiteOrigin Widgets Bundle widgets.
da_DK: Tillader dig at tilføje nogen aktiv SiteOrigin Widgets bundt widgets.

en: Alt text
da_DK: Alt Tekst

en: Always
da_DK: Altid

en: Always show navigation on mobile
da_DK: Vis altid navigationen i mobilvisning

en: Always use the embedded video rather than the MediaElement player.
da_DK: Brug altid den indlejrede video i stedet for MediaElement afspilleren.

en: Amount of spacing between images.
da_DK: Mængden af afstand mellem billeder.

en: An ID attribute allows you to target this button in JavaScript.
da_DK: Tilføj ID egenskab så du kan spore denne knap i JavaScript.

en: An ID attribute allows you to target this button in Javascript.
da_DK: En id-attribut du kan målrette til denne knap i Javascript.

en: An accordion widget.
da_DK: En harmonika widget.

en: An external URL of the video. Overrides video file.
da_DK: En ekstern URL i videoen. Tilsidesætter videofil.

en: An icon widget.
da_DK: En ikon widget.

en: Animation speed
da_DK: Animations hastighed

en: Animation speed in milliseconds.
da_DK: Animation hastighed i millisekunder.

en: Apply custom colors to map features, or hide them completely.
da_DK: Anvende brugerdefinerede farver for at kortlægge funktioner, eller skjule dem helt.

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Arterial roads
da_DK: Arteriel veje

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Attachment error
da_DK: Vedhæftet fil fejl

en: Audio
da_DK: Lydklip

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Automatically add paragraphs
da_DK: Tilføj afsnit automatisk

en: Autoplay
da_DK: Afspil automatisk

en: Avoid highways
da_DK: Undgå motorveje

en: Avoid tolls
da_DK: Undgå vejafgifter

en: Background
da_DK: Bakgrund

en: Background Color
da_DK: Baggrund farve

en: Background color
da_DK: Baggrunds farve

en: Background hover color
da_DK: Baggrund hover farve

en: Background image
da_DK: Baggrunds billede

en: Background image opacity
da_DK: Baggrund billede opacitet

en: Background image type
da_DK: Baggrunds billede Type

en: Background videos
da_DK: Baggrund videoer

en: Below
da_DK: Nedenfor

en: Bicycling
da_DK: Cykle

en: Bold
da_DK: Fed

en: Border color
da_DK: Kantfarve

en: Border hover color
da_DK: Hover kant farve

en: Border hover width
da_DK: Hover kantbredde

en: Border rounding
da_DK: Kant afrunding

en: Border style
da_DK: Ramme stilen

en: Border width
da_DK: Kantbredde

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom margin
da_DK: Nederste margen

en: Bound
da_DK: Bundet til

en: Brands
da_DK: Varemærker

en: Break point
da_DK: Ombrydningspunkt

en: Button
da_DK: Knap

en: Button Classes
da_DK: Knap klasser

en: Button ID
da_DK: Knap ID

en: Button URL
da_DK: Knap URL

en: Button align
da_DK: Knappen Juster

en: Button color
da_DK: Knap farve

en: Button text
da_DK: Knappens tekst

en: Button theme
da_DK: Knappen tema

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: By include order
da_DK: Ved omfatte rækkefølge

en: By meta value
da_DK: Af Meta værdi

en: By numeric meta value
da_DK: Af meta talværdi

en: By parent
da_DK: Af forældre

en: Challenge type
da_DK: Udfordring type

en: Checkboxes
da_DK: Afkrydsningsfelter

en: Choose Icon
da_DK: Vælg ikon

en: Choose Media
da_DK: Vælg Media

en: Choose Thumbnail
da_DK: Vælg miniature

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Click
da_DK: Klik

en: Clicking %s will replace the current widget contents. You can revert by refreshing the page before updating.
da_DK: Hvis du klikker på %s vil det nuværende widget indhold blive erstattet. Du kan gendanne ved at opdatere siden før opdatering.

en: Close
da_DK: Luk

en: Closed
da_DK: Lukket

en: Codepen
da_DK: CodePen

en: Color
da_DK: Farve

en: Colors
da_DK: Farver

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Column span
da_DK: Kolonne span

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Comment count
da_DK: Kommentartælling

en: Compact
da_DK: Kompakt

en: Completely rounded
da_DK: Helt afrundet

en: Contact Form
da_DK: Kontakt form

en: Contact Us
da_DK: Kontakt os

en: Content
da_DK: Indhold

en: Controls
da_DK: Kontroller

en: Cooperative
da_DK: Kooperativ

en: Copy and paste predefined styles here from <a href="http://snazzymaps.com/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Snazzy Maps</a>.
da_DK: Kopiere og indsætte foruddefinerede typografier her fra <a href="http://snazzymaps.com/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Snazzy Maps</a>.

en: Cover
da_DK: Dækning

en: Create a simple contact form for your users to get hold of you.
da_DK: Oprette en simpel kontakt form for dine brugere at få fat i dig.

en: Current Color
da_DK: Aktuel farve

en: Currently only for YouTube videos.
da_DK: Kun for YouTube videoer i øjeblikket.

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom Map
da_DK: Brugerdefinerede kort

en: Custom Marker icon
da_DK: Brugerdefinerede markør ikon

en: Custom map styles
da_DK: Brugerdefinerede kort stilarter

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Dashed
da_DK: Stiplet

en: Date selection type
da_DK: Dato Markeringstype

en: Dates
da_DK: Datoer

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivated
da_DK: Deaktiveret

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Thumbnail
da_DK: Standard miniature

en: Default subject
da_DK: Standardemne

en: Delicious
da_DK: Lækkert

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Forklaring

en: Design and Layout
da_DK: Design og Layout

en: Design and layout
da_DK: Design og Layout

en: Desktop Layout
da_DK: Skrivebords layout

en: Destination URL
da_DK: Destinations URL

en: Developers - create your own widgets for the Widgets Bundle.
da_DK: Udviklere - Opret dine egne widgets for Widgets bundt.

en: Device width, in pixels, at which to collapse into a mobile view.
da_DK: Enheds bredde i pixel, der sammenfoldes ved visning på mobil enheder.

en: Device width, in pixels, at which to collapse into a tablet view.
da_DK: Enheds bredde i pixel, der sammenfoldes ved visning på tablet enheder.

en: Directions
da_DK: Retninger

en: Disable default UI
da_DK: Deaktivere standard UI

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Display
da_DK: Vis

en: Display a grid of images.
da_DK: Få vist et gitter af billeder.

en: Display a route on your map, with waypoints between your starting point and destination. Please ensure you have enabled the %sDirections API%s in the %sGoogle APIs Dashboard%s.
da_DK: Viser en rute på et kort fra dit udgangspunkt til din destination. Vær sikker på, at du har aktiveret %sDirections API%s i %sGoogle Kontrolpanelet%s

en: Display as
da_DK: Vis som

en: Display title
da_DK: Vis titel

en: Display your posts as a carousel.
da_DK: Vis dine indlæg som en karusel.

en: Displays a list of features.
da_DK: Viser en liste over funktioner.

en: Divider
da_DK: Opdeler

en: Divider Width
da_DK: Horizontal linje bredde

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Downloading Image - Please Wait
da_DK: Download billede - vent venligst

en: Draggable markers
da_DK: Kan trækkes rundt markører

en: Driving
da_DK: Kører

en: Dropbox
da_DK: DropBox

en: Dropdown Select
da_DK: Dropdown Vælg

en: Dynamically adjust your heading font size based on screen size.
da_DK: Dynamisk jaustring af overskrift skrifttype baseret på skærmstørrelse.

en: Edit widget.
da_DK: Rediger widget.

en: Elegant Themes Line Icons
da_DK: Elegante temaer linje ikoner

en: Element Order
da_DK: Element rækkefølge

en: Email
da_DK: E-mail

en: Enable the "Automatically add paragraphs" setting by default.
da_DK: Aktiverer den "Automatisk tilføje afsnit" indstilling som standard.

en: Enabled
da_DK: Aktiver

en: Enter the h1 font size. h2 - h6 will be proportionally sized based on this value.
da_DK: Indtast H1 skrifttype størrelsen. H2-H6 vil proportionelt skaleres baseret på denne størrelse.

en: Enter your %sAPI key%s. Your map won't function correctly without one.
da_DK: Indtast din %sAPI nøgle%s. Dit kort vil ikke fungere korrekt uden en.

en: Equalize row heights
da_DK: Udligne rækkehøjder

en: Error background color
da_DK: Fejl baggrundsfarve

en: Error border color
da_DK: Fejl Kantfarve

en: Error margin
da_DK: Fejlmargin

en: Error message to display if this field is missing.
da_DK: Fejlmeddelelse, der vises, hvis dette felt er mangler.

en: Error messages
da_DK: Fejlmeddelelser

en: Error padding
da_DK: Fejl polstring

en: Error sending email, please try again later.
da_DK: Fejl afsendelse af e-mail, prøv igen senere.

en: Error text color
da_DK: Fejl tekstfarve

en: Error validating your Captcha response.
da_DK: Fejl under validering af Captcha respons.

en: Exclude sticky
da_DK: Udelukke klæbrig

en: External URL
da_DK: Ekstern URL (webadresse)

en: Externally hosted
da_DK: Eksternt hostet

en: Extra large
da_DK: Ekstra Stor

en: Extra top padding
da_DK: Ekstra top polstring

en: Fallback Image
da_DK: Tilbagefalde billede

en: Fallback Image Size
da_DK: Tilbagefalde billed størrelse

en: Feature
da_DK: Funktion

en: Featured
da_DK: Udvalgte

en: Featured Image size
da_DK: Størrelse på fremhævede billede

en: Featured button color
da_DK: Fremhævede knap farve

en: Featured header color
da_DK: Fremhævede overskrift farve

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Features per row
da_DK: Fremhævelser pr. række

en: Field
da_DK: Felt

en: Field Type
da_DK: Felt type

en: Field descriptions
da_DK: Felt beskrivelser

en: Field labels
da_DK: Feltetiketter

en: Fields
da_DK: Felter

en: Fields marked with * are required
da_DK: Felter markeret med * er påkrævet

en: FitText Compressor Strength
da_DK: FitText kompressor styrke

en: FitText compressor strength
da_DK: FitText kompressionsstyrke

en: Flat
da_DK: Flad

en: Font
da_DK: Skrifttype

en: Font Design
da_DK: Skrifttype Design

en: Font Size
da_DK: Skrift størrelse

en: Font color
da_DK: Skriftfarve

en: Font size
da_DK: Skriftsstørrelse

en: Font weight
da_DK: Skrifttype tykkelse

en: For information on what these settings do, %sclick here%s.
da_DK: For yderligere informationer om disse indstillinger, %sklik her%s.

en: Foreground image
da_DK: Forgrund billede

en: Frame
da_DK: Ramme

en: From
da_DK: Fra

en: From email address
da_DK: Fra e-mail adresse

[ctx: From this date]
en: From
da_DK: Fra

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full Width
da_DK: Fuld bredde

en: Geometry
da_DK: Geometri

en: Gesture Handling
da_DK: Gestus handling

en: Get a curated list of predefined map styles with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Få en aktuel liste over foruddefinerede kort typografier med %sSiteOrigin Premium %s

en: Get more customization options and the ability to use widgets and layouts as your accordion content with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Få flere tilpasninger og muligheder til at bruge widgets og layout med %sSiteOrigin Premium %s

en: Get more customization options and the ability to use widgets and layouts as your tabs content with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Få flere tilpasninger og muligheder til at bruge widgets og layout som faneblads indhold %sSiteOrigin Premium %s

en: Get more font customization options with %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Få flere skrifttype tilpasningsmuligheder med %sSiteOrigin Premium%s

en: Get more form fields for the Contact Form Widget in %s
da_DK: Få flere formularfelter til Kontakt Form Widget i %s

en: Go to Google Maps Widget settings
da_DK: Gå til indstillinger for Google Maps widget

en: Google+
da_DK: Google +

en: Gradient intensity
da_DK: Gradient intensitet

en: Greedy
da_DK: Grådige

en: Groove
da_DK: Udfræsning

en: Gutter
da_DK: Gitter afstand

en: HTML Tag
da_DK: HTML- tag

en: Header color
da_DK: Overskrift farve

en: Heading color
da_DK: Overskrift farve

en: Heading font
da_DK: Sidehovedes skrifttype

en: Heading shadow intensity
da_DK: Overskrift skygge intensitet

en: Heading size
da_DK: Overskriftens tekststørrelse

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Headline
da_DK: Overskrift

en: Height
da_DK: Højde

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hero frames
da_DK: Hero rammer

en: Hidden
da_DK: Skjul

en: Hides the default Google Maps controls.
da_DK: Skjuler standard Google Maps kontrollen.

en: High
da_DK: Høj

en: Highways
da_DK: Hovedveje

en: Hover Color
da_DK: Hover Farve

en: Hover color
da_DK: Hover Farve

en: Hover text
da_DK: Hover tekst

en: How long each frame is displayed for in milliseconds.
da_DK: Hvor længe hvert billede der skal vises i millisekunder.

en: How to handle submissions that are identified as spam.
da_DK: Hvordan til at håndtere afsendelser, der identificeres som spam.

en: Icomoon Free
da_DK: Icomoon gratis

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Placement
da_DK: Ikon placering

en: Icon color
da_DK: Ikon farve

en: Icon container color
da_DK: Ikon boks farve

en: Icon container position
da_DK: Ikon boks position

en: Icon container shape
da_DK: Ikon boks form

en: Icon container size
da_DK: Ikon boks størrelse

en: Icon image
da_DK: Ikonbillede

en: Icon image size
da_DK: Ikonbillede

en: Icon size
da_DK: Ikonstørrelse

en: Icon title
da_DK: Ikon titel

en: If the external host supports it.
da_DK: Hvis den eksterne vært understøtter det.

en: Ignore sticky
da_DK: Ignorer faste

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Search
da_DK: Billedsøgning

en: Image alignment
da_DK: Billedejustering

en: Image alt text
da_DK: Billedets Alt Tekst

en: Image file
da_DK: Billedfil

en: Image icon
da_DK: Billedikon

en: Image shape
da_DK: Billede form

en: Image size
da_DK: Billedstørrelse

en: Image title
da_DK: Billedtitel

en: Images
da_DK: Billeder

en: Indicate required fields with asterisk (*)
da_DK: Angiv påkrævede felter med stjerne (*)

en: Info Window Content
da_DK: Info vindue indhold

en: Info Window max width
da_DK: Info vindue max bredde

en: Initial state
da_DK: Oprindelig tilstand

en: Initially selected tab
da_DK: Indledningsvis valgt faneblad

en: Input focus
da_DK: Input fokus

en: Inset
da_DK: Indsat

en: Inset highlight
da_DK: Inset højdepunkt

en: Inside
da_DK: Indeni

en: Insufficient permissions.
da_DK: Utilstrækkelige tilladelser.

en: Interactive
da_DK: Interaktiv

en: Invalid email address.
da_DK: Ugyldig e-mailadresse.

en: Invalid post.
da_DK: Ugyldigt indlæg.

en: Invalid request.
da_DK: Ugyldig anmodning.

en: Invalid widget class %s. Please make sure the widget has been activated in %sSiteOrigin Widgets%s.
da_DK: Ugyldig widget class %s. Vær sikker på, at widget'en er blevet aktiveret i %sSiteOrigin Widgets%s.

en: Invalid widget.
da_DK: Ugyldig widgets

en: Is this field required?
da_DK: Er dette felt obligatorisk?

en: It will appear as if emails are sent from this address. Ideally, this should be in the same domain as this server to avoid spam filters.
da_DK: Det vil se ud, som om e-mails er sendt fra denne adresse. Ideelt set bør dette være det samme domæne som denne server for at undgå spam-filtre.

en: Item
da_DK: Produkt

en: Justify
da_DK: Lige marginer

en: Keep map centered
da_DK: Hold kort centreret

en: Keeps the map centered when it's container is resized.
da_DK: Holder kortet centreret, når det er beholderen er skaleres.

en: Label
da_DK: Etiket

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Large
da_DK: Stor

en: Leave blank to let the button resize according to content.
da_DK: Efterlad tomt for knap tilpasser sig efter indhold.

en: Leave blank to match calculated column width.
da_DK: Lad stå tomt for at matche beregnede kolonnebredde.

en: Left
da_DK: Venstre

en: Light
da_DK: Lyst

en: Line Height
da_DK: Linje højde

en: Link color
da_DK: Link farve

en: Link feature title to more URL
da_DK: Link funktionen titel til flere URL

en: Link hover color
da_DK: Hover link farve

en: Link icon to more URL
da_DK: Link-ikonet til flere URL

en: Link image
da_DK: Billede link

en: Link name
da_DK: Linknavn

en: List in contact emails, the IP address of the form sender.
da_DK: Indtast kontakt e-mails, IP adressen på formularen.

en: Load More
da_DK: Hent flere

en: Loading Images
da_DK: Indlæser billeder

en: Local roads
da_DK: Lokale veje

en: Location
da_DK: Beliggenhed

en: Log IP addresses
da_DK: Log IP adresser

en: Low
da_DK: Lav

en: Make sure the image doesn't extend beyond its container.
da_DK: Kontroller, at billedet ikke strække sig ud over dets beholder.

en: Man-made landscape
da_DK: Kultur landskab

en: Manage Widgets
da_DK: Håndter widgets

en: Map center
da_DK: Kort center

en: Map styles
da_DK: Kort layout

en: Map type
da_DK: Kortets type

en: Marker
da_DK: Markør

en: Marker icon
da_DK: Markør ikon

en: Marker positions
da_DK: Markør positioner

en: Markers
da_DK: Markører

en: Maximum container width
da_DK: Maksimal bredde på beholder

en: Maximum image height
da_DK: Maksimal billede højde

en: Maximum image width
da_DK: Maksimal bredde for billede

en: Menu order
da_DK: Menu orden

en: Message
da_DK: Besked

en: Message to display after message successfully sent.
da_DK: Besked som vises når besked sendt.

en: Middle
da_DK: Midten

en: Missing message
da_DK: Manglende meddelelse

en: Missing subject
da_DK: Emne mangler

en: Mobile Align
da_DK: Mobilvisning - justering

en: Mobile Layout
da_DK: Mobilt Layout

en: Mobile Phone
da_DK: Mobiltelefon

en: Mobile zoom level
da_DK: Mobilvisning zoom niveau

en: Modified date
da_DK: Ændret dato

en: More Link
da_DK: Mere link

en: More link URL
da_DK: Flere link URL

en: More link text
da_DK: Læs mere link tekst

en: Mouse over
da_DK: Ved berøring af mus

en: Name
da_DK: Navn

en: Natural landscape landcover
da_DK: Naturlige landskab landcover

en: Natural landscape terrain
da_DK: Naturlige landskab terræn

en: Navigation color
da_DK: Navigation farve

en: Navigation size
da_DK: Navigation størrelse

en: Navigation style
da_DK: Navigation stil

en: Network
da_DK: Netværk

en: Networks
da_DK: Netværks

en: Next
da_DK: Næste

en: Next Posts
da_DK: Næste indlæg

en: No order
da_DK: Ingen sortering

en: Nonce error
da_DK: Nonce fejl

en: None
da_DK: Ingen

en: Number of columns
da_DK: Antal kolonner

en: Number of columns this item should span. (Limited to number of columns selected in Layout section below.)
da_DK: Antallet af kolonner dette element skal udfylde. (Begrænset til antallet af kolonner markeret i layout afsnittet nedenfor.)

en: Number of rows this item should span. (Limited to number of columns selected in Layout section below.)
da_DK: Antallet af rækker dette element skal udfylde. (Begrænset til antallet af kolonner markeret i layout afsnittet nedenfor.)

en: Only sticky
da_DK: Kun klæbeligt

en: Open
da_DK: Åben

en: Open Button URL in a new window
da_DK: Åbn knappen URL-adresse i et nyt vindue

en: Open URL in a new window
da_DK: Åbner i nyt vindue

en: Open in a new window
da_DK: Åbner i nyt vindue

en: Open in new window
da_DK: Åbn i nyt vindue

en: Open more URL in a new window
da_DK: Åbner i nyt vindue

en: Optimize waypoints
da_DK: Optimere waypoints

en: Option
da_DK: Mulighed

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Order by
da_DK: Sorter efter

en: Order direction
da_DK: Sorteringsretning

en: Other attributes and SEO
da_DK: Andre attributter og SEO

en: Outset
da_DK: Udsætning

en: Padding
da_DK: Indvendig afstand

en: Panels
da_DK: Paneler

en: Paragraph
da_DK: Afsnit

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone Number
da_DK: Telefon nummer

en: Place
da_DK: Placér

en: Please ensure you have enabled the %sJavaScript API%s for Interactive maps or %sStatic API%s for Static maps in the %sGoogle APIs Dashboard%s.
da_DK: Sørg for, at du har aktiveret %sJavaScript API %s for interaktive kort eller %sStatic API %s for statiske kort i %sGoogle APIs kontrolpanelet %s.

en: Please enter a subject
da_DK: Indtast venligst et emne

en: Please enter a valid email address
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse

en: Please enter your name
da_DK: Indtast venligst dit navn

en: Please make sure you register a new reCAPTCHA v2 key %shere%s.
da_DK: Vær sikker på, at registrere en ny reCAPTURE v2 nøgle %sher%s.

en: Please write something
da_DK: Skriv venligst noget

en: Point of interest - Attractions
da_DK: Punkt af interesse - attraktioner

en: Point of interest - Business
da_DK: Punkt af interesse - Business

en: Point of interest - Government
da_DK: Punkt af interesse - regering

en: Point of interest - Medical
da_DK: Punkt af interesse - medicinsk

en: Point of interest - Parks
da_DK: Punkt af interesse - parker

en: Point of interest - Places of worship
da_DK: Punkt af interesse - steder for tilbedelse

en: Point of interest - Schools
da_DK: Punkt af interesse - skoler

en: Point of interest - Sports complexes
da_DK: Punkt af interesse - sportsanlæg

en: Position
da_DK: Stilling

en: Post ID
da_DK: Artikel ID

en: Post in
da_DK: Slå op i

en: Post type
da_DK: Indlægstype

en: Posts per page
da_DK: Indlæg per side

en: Posts query
da_DK: Indlæg forespørgsel

en: Powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Predefined Styles
da_DK: Foruddefinerede typografier

en: Prefix added to all incoming email subjects.
da_DK: Præfikset føjes til alle indgående e-mail-emner.

en: Preserve viewport
da_DK: Bevare visningsfelt

en: Preview
da_DK: Eksempel

en: Preview widget.
da_DK: Forhåndsvis widget.

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous Posts
da_DK: Forrige indlæg

en: Price
da_DK: Pris

en: Price table theme
da_DK: Pris tabel tema

en: Published date
da_DK: Udgivelsesdato

en: Radio
da_DK: Radioknap

en: Random order
da_DK: Tilfældig rækkefølge

en: Raw JSON styles
da_DK: Rå JSON stilarter

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Regular
da_DK: Regulær

en: Rel attribute
da_DK: Rel-attribut

en: Related Searches:
da_DK: Relaterede søgninger:

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Replace the default map marker with your own image for each marker.
da_DK: Erstat standard kortmarkør med dit eget billede for hver markør.

en: Replaces the default map marker with your own image.
da_DK: Erstatter standard kortmarkør med dit eget billede.

en: Replaces the icon with your own image icon.
da_DK: Erstatter ikonet med dit eget billed ikon.

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Required Field
da_DK: Påkrævet felt

en: Required field
da_DK: Obligatorisk felt

en: Required field indicator message
da_DK: Obligatorisk felt indikator meddelelse

en: Resize image to fit its container.
da_DK: Resize billede til at passe sin container.

en: Resolution
da_DK: Opløsning

en: Responsive
da_DK: Responsivt

en: Responsive Breakpoint
da_DK: Responsive linjebrydning

en: Responsive Height
da_DK: Responsive højde

en: Responsive breakpoint
da_DK: Responsivt punkt

en: Responsive layout
da_DK: Responsivt design

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Ridge
da_DK: Kant

en: Right
da_DK: Højre

en: Round
da_DK: Rund

en: Rounded medium
da_DK: Afrundede medium

en: Rounded thick
da_DK: Afrundede tyk

en: Rounded thin
da_DK: Afrundet tynd

en: Rounded ultra thin
da_DK: Afrundet ultra tyndt

en: Rounding
da_DK: Afrunding

en: Row height
da_DK: Række Højde

en: Row span
da_DK: Række span

en: Run this JavaScript when the button is clicked. Ideal for tracking.
da_DK: Kør dette JavaScript når knappen trykkes på. Ideal til sporing.

en: Run this Javascript when the button is clicked. Ideal for tracking.
da_DK: Kør denne Javascript, når der klikkes på knappen. Ideel til sporing.

en: Save
da_DK: Gem

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Content
da_DK: Søg efter indhold

en: Search For Images
da_DK: Søg efter billeder

en: Search Icons
da_DK: Søg ikoner

en: Select Color
da_DK: Vælg farve

en: Select Content
da_DK: Vælg indholdstype

en: Select Field Type
da_DK: Vælg felt type

en: Select a SiteOrigin widget from the dropdown.
da_DK: Vælg en SiteOrigin widget fra rulle-menuen.

en: Select a range between specific dates or relative to the current date.
da_DK: Vælg et interval mellem bestemte datoer eller i forhold til den aktuelle dato.

en: Select cover image
da_DK: Vælg coverbillede

en: Select element type to style
da_DK: Vælg elementtype stil

en: Select map feature to style
da_DK: Vælg kortfunktion til stil

en: Select network
da_DK: Vælg netværk

en: Select the type of widget you want to use:
da_DK: Vælg widget typen som du vil bruge:

en: Select video
da_DK: Vælg video

en: Select widget type
da_DK: Vælg widget type

en: Selecting a different widget will revert any changes. Continue?
da_DK: At vælge en anden widget vil gendannes eventuelle ændringer. Vil du fortsætte?

en: Self hosted
da_DK: Selvstændig vært

en: Semi-bold
da_DK: Semi-Fed

en: Set Media
da_DK: Sæt medier

en: Set Thumbnail
da_DK: Indstil miniaturebillede

en: Set map display options.
da_DK: Angiv indstillinger for visning af kort.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Share your product/service testimonials in a variety of different ways.
da_DK: Del udtalelser af dit produkt/service på en række forskellige måder.

en: Show error message
da_DK: Vis fejl besked

en: Show marker at map center
da_DK: Vis markør på kort center

en: Show related videos.
da_DK: Vis relaterede videoer.

en: Show slide background videos on mobile
da_DK: Vis video slideshow baggrunde på mobile enheder.

en: Side by side
da_DK: Side-om-side

en: Side padding
da_DK: Ingen ekstra afstand

en: Signature error
da_DK: Underskrift fejl

en: SiteOrigin Accordion
da_DK: SiteOrigin harmonika

en: SiteOrigin Button
da_DK: SiteOrigin knap

en: SiteOrigin Call-to-action
da_DK: SiteOrigin opfordring til handling

en: SiteOrigin Contact Form
da_DK: SiteOrigin kontakt Form

en: SiteOrigin Features
da_DK: SiteOrigin muligheder

en: SiteOrigin Headline
da_DK: SiteOrigin overskrift

en: SiteOrigin Icon
da_DK: SiteOrigin ikon

en: SiteOrigin Image
da_DK: SiteOrigin billede

en: SiteOrigin Image Grid
da_DK: SiteOrigin billede

en: SiteOrigin Layout Slider
da_DK: SiteOrigin Layout skyderen

en: SiteOrigin Meta Box Manager
da_DK: SiteOrigin Meta boks Manager

en: SiteOrigin Post Carousel
da_DK: SiteOrigin indlægskarusel

en: SiteOrigin Price Table
da_DK: SiteOrigin pris tabel

en: SiteOrigin Simple Masonry
da_DK: SiteOrigin enkel murværk

en: SiteOrigin Slider
da_DK: SiteOrigin Lysbilleder

en: SiteOrigin Social Media Buttons
da_DK: SiteOrigin sociale medier knapper

en: SiteOrigin Tabs
da_DK: SiteOrigin Faneblad

en: SiteOrigin Taxonomy
da_DK: SiteOrigin taksonomi

en: SiteOrigin Testimonials
da_DK: SiteOrigin udtalelser

en: SiteOrigin Widgets
da_DK: SiteOrigin Widgets Pakke

en: SiteOrigin Widgets Bundle
da_DK: SiteOrigin Widgets Pakke

en: Size
da_DK: Storlek

en: Slider Controls
da_DK: Skyderen kontrol

en: Slider frames
da_DK: Skyderen rammer

en: Slideshare
da_DK: SlideShare

en: Slightly rounded
da_DK: Lidt afrundet

en: Soundcloud
da_DK: SoundCloud

en: Sources
da_DK: Kilder

en: Space between masonry items.
da_DK: Plads mellem billede elementer.

en: Spacing
da_DK: Afstandsjustering

en: Spam Protection
da_DK: Spam beskyttelse

en: Spam action
da_DK: Spam handling

en: Specific
da_DK: Specifik

en: Sponsored
da_DK: Sponsoreret

en: Square
da_DK: Firkant

en: Stack Exchange
da_DK: Stak Exchange

en: Starting point
da_DK: Udgangspunkt

en: Static image
da_DK: Statisk billede

en: Steam
da_DK: Damp

en: Sticky posts
da_DK: Klæbeligt indlæg

en: Stopover
da_DK: Mellemhandling

en: Style
da_DK: Stil

en: Style submit button
da_DK: Stil sendeknap

en: Style the button or leave it with default theme styling.
da_DK: Stil knappen eller lade det med standard tema styling.

en: Styled map name
da_DK: Stylet kort navn

en: Styles
da_DK: Layout

en: Sub Headline
da_DK: Sub-overskrift

en: Sub headline
da_DK: Sub-overskrift

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subject prefix
da_DK: Emnepræfiks

en: Subject to use when there isn't one supplied by the user. If you make use of this option it won't be possible to set the Subject field as required because the default subject will be used as a fallback.
da_DK: Emne tekst der skal anvendes hvis ikke brugeren angiver et emne. Hvis du gør brug af dette, er det ikke muligt, at angive emne feltet som påkrævet da standard emne teksten vil blive anvendt.

en: Submit button
da_DK: Send knap

en: Submit button text
da_DK: Send knap tekst

en: Subtitle
da_DK: Undertitel

en: Subtitle color
da_DK: Undertitel skriftfarve

en: Success message
da_DK: Meddelelse ved godt resultat

en: Swipe control
da_DK: Swipe kontrol

en: Tablet Layout
da_DK: Tabletlayout

en: Tabs
da_DK: Faneblade

en: Tabs container
da_DK: Boks til faneblade

en: Tag as spam in subject
da_DK: Tag som spam i emnet

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomi

en: Taxonomies are groups such as categories, tags, posts and products.
da_DK: Taxonomier er grupper som kategorier, tags, indlæg og produkter.

en: Testimonial
da_DK: Udtalelser

en: Testimonials
da_DK: Anbefalinger

en: Testimonials per row
da_DK: Udtalelser pr. række

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Area
da_DK: Tekstområde

en: Text Area Height
da_DK: Højde på tekstområde

en: Text Color
da_DK: Tekst Farve

en: Text above user
da_DK: Tekst over

en: Text background
da_DK: Tekst baggrund

en: Text background radius
da_DK: Radius af tekst baggrund

en: Text below user
da_DK: Tekst Under

en: Text color
da_DK: Tekst farve

en: Text font
da_DK: Skrifttype

en: Text shadow intensity
da_DK: Skyggetekst intensitet

en: Text size
da_DK: Tekst størrelse

en: Thanks for contacting us. We'll get back to you shortly.
da_DK: Tak til at kontakte os. Vi vil vende tilbage til dig snarest.

en: The Google Maps API key appears to be invalid. Please ensure you have set the correct key in Google Maps Widget settings.
da_DK: Google Maps API-nøglen ser ud til at være ugyldig. Sørg for at du har indstillet den korrekte nøgle i Google Maps widget indstillinger.

en: The Google Maps API key appears to be valid, but the required APIs are either disabled or restricted. Please %scheck the API key configuration%s.
da_DK: Google Maps API-nøglen ser ud til at være gyldig, men de påkrævede API'er er enten deaktiverede eller begrænsede. Du skal %schecke API-nøgle konfigurationen %s.

en: The author of the testimonial
da_DK: Forfatteren af udtalelsen

en: The email address is invalid
da_DK: E-mail adressen er ikke gyldig

en: The higher the value, the more your headings will be scaled down. Values above 1 are allowed.
da_DK: Jo højre værdi, jo mere vil din overskrivt blive skaleret ned. Værdier under 1 er tilladte.

en: The name of a place, town, city, or even a country. Can be an exact address too. Please ensure you have enabled the %sPlaces API%s and the %sGeocoding API%s in the %sGoogle APIs Dashboard%s.
da_DK: Navnet på et sted, by eller land. Kan være en eksakt adresse også. Vær sikker på, at du har aktiveret %sPlaces API%s og %sGeocoding API%s i %sGoogle Kontolpanelet%s.

[ctx: The name of who sent this email]
en: From
da_DK: Fra

en: The position of the tab to be selected when the page first loads.
da_DK: Faneblads valg når siden indlæses.

en: The resolution to treat as a mobile resolution.
da_DK: Skærmopløsning som anvendes ved mobiltelefon.

en: The resolution to treat as a tablet resolution.
da_DK: Skærmopløsning som anvendes ved tablets.

en: The white highlight at the bottom of the button
da_DK: Hvid højdepunktet i bunden af knappen

en: Their location or company name
da_DK: Deres placering eller firmanavn

en: Theme
da_DK: Tema

en: There is a newer version of this widget's content available.
da_DK: Der findes en nyere version af denne widgets indhold.

en: There were no results for the place you entered. Please try another.
da_DK: Der var ingen resultater for det sted, du har angivet. Prøv en anden.

en: Thick
da_DK: Tyk

en: Thickness
da_DK: Tykkelse

en: Thin
da_DK: Tynd

en: This field does not have a type. Please specify a type for it to be rendered correctly.
da_DK: Dette felt har ikke en type. Angiv en type for det skal gengives korrekt.

en: This field requires:
da_DK: Dette felt kræver:

en: This image will be displayed if there are any problems with displaying the specified map.
da_DK: Dette billede vises, hvis der er nogen problemer med at vise det angivne kort.

en: This setting controls when the Mobile Align setting will be used. The default value is 780px
da_DK: Denne indstilling kontroller når mobil justeringen vil blive anvendt. Standard værdien er 780px

en: This setting controls when the Slider will switch to the responsive mode. This breakpoint will only be used if always show navigation on mobile is enabled. The default value is 780px.
da_DK: Indstillingerne kontrollere om slideshow vil tilpasses til responsivt tilstand. Punktet vil kun anvendes, hvis mobilvisning allerede er aktiveret. Standard værdi er 780px.

en: This setting controls when the features widget will collapse for mobile devices. The default value is 520px
da_DK: Denne indstilling kontroller funktionen widget og vil kollapse ved mobilvisning. Standard er 520px

en: This setting controls when the map will use the mobile zoom. This breakpoint will only be used if a mobile zoom is set in the SiteOrigin Google Maps settings. The default value is 780px
da_DK: Indstillingen kontrollere, hvornår kortet bruger mobil zoom. Dette punkt vil kun blive brugt, hvis en mobil zoom er indstillet i SiteOrigin Google Maps-indstillingerne. Standardværdien er 780px

en: This setting is ignored when Info Windows are set to always display.
da_DK: Denne indstilling ignoreres, når Info Windows er indstillet til altid at vise.

en: This text will appear small beneath the input field.
da_DK: Denne tekst vil vises i lille størrelse under input feltet.

en: This widget has scripts and styles that need to be loaded before you can use it. Please save and reload your current page.
da_DK: Denne widget har scripts og stilarter, der skal indlæses, før du kan bruge den. Du skal gemme og genindlæse den aktuelle side.

en: This widget requires Page Builder.
da_DK: Denne widget kræver Page Builder.

en: This widget requires a Google Maps API key. Please ensure you have set yours in Google Maps Widget settings.
da_DK: Denne widget kræver en Google Maps API-nøgle. Sørg for, at du har indstillet din i Google Maps widget-indstillinger.

en: This widget requires:
da_DK: Denne widget kræver:

en: This will prevent the map from centering and zooming around the directions. Use this when you have other markers or features on your map.
da_DK: Dette vil forhindre kort fra centrering og zoome omkring retninger. Bruges, når du har andre markører eller funktioner på dit kort.

en: Thumbnail (Theme-defined)
da_DK: Miniature (tema-defineret)

en: Tile
da_DK: Flise

en: Timeout
da_DK: Tidsudløb

en: Title
da_DK: Titel

en: Title alignment
da_DK: Overskrift justering

en: Title attribute
da_DK: Titel-attribut

en: Title color
da_DK: Titel farve

en: Title hover color
da_DK: Website titel Hover farve

en: Title position
da_DK: Titel placering

en: Title text
da_DK: Overskrift tekst

en: To email address
da_DK: Modtager e-mail-adresse

en: Top and Bottom Margin
da_DK: Top- og bundmargen

en: Top and bottom padding
da_DK: Top og bund polstring

en: Transit
da_DK: Gennemrejse

en: Transit lines
da_DK: Transit linjer

en: Transit stations
da_DK: Transit-stationer

en: Travel mode
da_DK: Rejsetilstand

en: Ultra thin
da_DK: Ultra tynd

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unfortunately our system identified your message as spam.
da_DK: Desværre identificerede vores system mailen som spam.

en: Use Akismet filtering
da_DK: Brug Akismet filtrering

en: Use FitText
da_DK: Brug FitText

en: Use Google Fonts right inside the Editor Widget using %sSiteOrigin Premium%s
da_DK: Brug Google Fonts direkte i editoren widget ved hjælp af %sSiteOrigin Premium %s

en: Use default background colors
da_DK: Brug standard baggrundsfarver

en: Use hover effects
da_DK: Brug hover effekter

en: Use icon size for custom icon
da_DK: Brug ikonstørrelse for brugerdefinerede ikon

en: Use markers to identify points of interest on the map.
da_DK: Brug markører til at identificere interessepunkter på kortet.

en: Use oEmbed
da_DK: Brug oEmbed

en: Use reCAPTCHA v2
da_DK: Brug reCAPTCHA v2

en: Use theme font
da_DK: Brug temaets skrifttype

en: Use your own icon image.
da_DK: Brug dit eget ikonbilledet.

en: User position
da_DK: Brugerens position

en: Value
da_DK: Værdi

en: Very high
da_DK: Meget høj

en: Very rounded
da_DK: Meget afrundet

en: Video File
da_DK: Video fil

en: Video Playback
da_DK: Videoafspilning

en: Video file
da_DK: Video fil

en: Video format
da_DK: Videoformat

en: Video location
da_DK: Video placering

en: Visible
da_DK: Synlig

en: Warning! This will override some or all of the current form values.
da_DK: Advarsel! Dette vil tilsidesætte alle eller nogle af de aktuelle formularværdier.

en: Water
da_DK: Vand

en: What your customer had to say
da_DK: Hvad din kunde havde at sige

en: When should Info Windows be displayed?
da_DK: Hvornår skal oplysningsvinduer vises?

en: Where contact emails will be delivered to. You can send to multiple emails by separating the emails with a comma (,)
da_DK: Hvor kontakt e-mails vil blive leveret til. Du kan sende flere e-mails ved at adskille e-mails med et komma (,)

en: Whether or not this is a stop on the route or just a route preference.
da_DK: Hvorvidt dette er et stop på ruten eller bare en rute præference.

en: Whether this panel should be open or closed when the page first loads.
da_DK: Hvorvidt dette panel skal være åben eller lukket når siden indlæser.

en: Widget Settings
da_DK: Widget indstillinger

en: Widget background
da_DK: Widget baggrund

en: Widgets Bundle Post Meta Data
da_DK: Widgets bundt indlægs metadata

en: Width
da_DK: Bredde

en: Wire
da_DK: Tråd

en: Would you like to import this image into your media library?
da_DK: Vil du gerne importere dette billede til dit mediebibliotek?

en: You need to <a href="%s">upgrade</a> to WordPress 3.5 to use media fields
da_DK: Du skal <a href="%s">opgradere</a> til WordPress 3.5 for at anvende media felter

en: You need to select a widget type before you'll see anything here. :)
da_DK: Du skal vælge en widget type før du kan se nogen her. :)

en: You will only need to do this once.
da_DK: Du skal kun gøre dette én gang.

en: Your Email
da_DK: Din e-mail

en: Your Name
da_DK: Dit navn

en: Zoom level
da_DK: Zoom-niveau

en: ago
da_DK: siden

en: days
da_DK: dage

en: display slide %s
da_DK: vis diasbillede %s

en: months
da_DK: måneder

en: next slide
da_DK: næste diasbillede

en: previous slide
da_DK: forrige diasbillede

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
da_DK: reCAPTCHA v2 Hemmelig Nøgle

en: reCAPTCHA v2 Site Key
da_DK: reCAPTCHA v2 Site Nøgle

en: to
da_DK: til

en: weeks
da_DK: uger

en: years
da_DK: år
