Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (293 entries)

en: %d hour
pt: %d hora

en: %d hours
pt: %d horas

en: %d minute
pt: %d minuto

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d second
pt: %d segundo

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %s Style
pt: Estilo %s

en: %s before
pt: %s antes

en: 1{Set row layout}: %1$s columns with a ratio of %2$s going from %3$s
pt: 1{Definir layout da linha}: %1$s colunas com proporção %2$s com orientação %3$s

en: A CSS class
pt: Uma classe CSS

en: A Call to Action block
pt: Um bloco de chamada para acção

en: A basic slider widget.
pt: Um widget slider básico.

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
pt: Um layout completo do SiteOrigin Page Builder como um widget.

en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
pt: Uma interface responsiva de construção de páginas através de arrastar e largar, que simplifica a construção do seu site.

en: A rich text editor
pt: Um editor de rich text

en: A self hosted video player.
pt: Um leitor de vídeo auto alojado.

en: A simple button
pt: Um botão simples

en: Add New Row
pt: Adicionar nova linha

en: Add New Widget %s
pt: Adicionar novo widget %s

en: Add Row
pt: Adicionar linha

en: Add Widget
pt: Adicionar widget

en: Add Widget Below
pt: Adicionar widget abaixo

en: Add Widget to Cell
pt: Adicionar widget à célula

en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
pt: Adicionar um 1{widget}, 2{linha} ou 3{layout pré-construído} para começar. Se precisar de ajuda, leia a nossa 4{documentação}.

en: Additional
pt: Adicional

en: Additional Arguments
pt: Argumentos adicionais

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
pt: Argumentos de consulta adicionais. Ver 1{query_posts}.

en: All Widgets
pt: Todos os widgets

en: Amount of space between columns.
pt: Espaço entre colunas.

en: An image that animates in when it enters the screen.
pt: Uma imagem com uma animação ao entrar no ecrã.

en: An image that displays before the video starts playing.
pt: Uma imagem que é mostrada antes de reproduzir o vídeo.

en: Animated Image (PB)
pt: Imagem animada (PB)

en: Animation
pt: Animação

en: Animations
pt: Animações

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Author
pt: Autor

en: Auto Play Video
pt: Reproduzir vídeo automaticamente

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Image Display
pt: Apresentação da imagem de fundo

en: Background color of the row.
pt: Cor de fundo da linha.

en: Background color of the widget.
pt: Cor de fundo do widget.

en: Background image of the row.
pt: Imagem de fundo da linha.

en: Background image of the widget.
pt: Imagem de fundo do widget.

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border color of the row.
pt: Cor da borda da linha.

en: Border color of the widget.
pt: Cor da borda do widget.

en: Bottom Margin
pt: Margem inferior

en: Button
pt: Botão

en: Button (PB)
pt: Botão (PB)

en: Button Alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Button URL
pt: URL do botão

en: CSS Styles
pt: Estilos CSS

en: CSS Styles, given as one per row.
pt: Estilos CSS, um por linha.

en: Call To Action (PB)
pt: Chamada para acção (PB)

en: Cell Class
pt: Classe da célula

en: Cell Side Margins
pt: Margens laterais da célula

en: Cell resized
pt: Célula redimensionada

en: Center
pt: Centro

en: Centered, with original size
pt: Centrada, com tamanho original

en: Choose images from your media library.
pt: Escolher imagens da sua biblioteca multimédia.

en: Class added to all cells in this row.
pt: Classe adicionada a todas as células desta linha.

en: Clone
pt: Clonar

en: Clone: %s
pt: Clonar: %s

en: Close
pt: Fechar

en: Close Live Editor
pt: Fechar editor com pré-visualização

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
pt: Redimensionar widgets, linhas e colunas em dispositivos móveis.

en: Color of text inside this widget.
pt: Cor do texto dentro deste widget.

en: Column
pt: Coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
pt: ID dos anexos separados por vírgulas. Por omissão, são todas as páginas de anexo actuais.

en: Comment Count
pt: Contagem de comentários

en: Content
pt: Conteúdo

en: Converted to editor
pt: Convertido para o editor

en: Copy Content
pt: Copiar conteúdo

en: Copy content from Page Builder to post content.
pt: Copiar conteúdo do Page Builder para o conteúdo do artigo.

en: Cover
pt: Capa

en: Current
pt: Actual

en: Custom Home Page
pt: Página inicial personalizada

en: Date
pt: Data

en: Default
pt: Por omissão

en: Default margin below rows.
pt: Margem por omissão abaixo das linhas.

en: Default spacing between columns in each row.
pt: Espaço por omissão entre colunas, em cada linha.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete Row
pt: Eliminar linha

en: Descending
pt: Descendente

en: Destination URL
pt: URL do destino

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
pt: Largura do dispositivo (em píxeis), para redimensionar para a vista de dispositivo móvel.

en: Display
pt: Visualização

en: Display Content
pt: Mostrar conteúdo

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
pt: Mostra widgets recomendados ao adicionar widgets do Page Builder.

en: Display site features as a collection of icons.
pt: Mostra as funcionalidades do site como uma coleção de ícones.

en: Display your posts as a carousel.
pt: Mostra os seus conteúdos como um carrossel.

en: Displays a bullet list of elements
pt: Mostra uma lista de elementos com marcas

en: Displays a bullet list of points
pt: Mostra uma lista de pontos com marcas

en: Displays a gallery.
pt: Mostra uma galeria.

en: Displays a post loop.
pt: Mostra um loop de artigos.

en: Displays a simple image.
pt: Mostra uma imagem simples.

en: Displays content from the current post.
pt: Mostra o conteúdo do artigo actual.

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
pt: Quer navegar no directório de layouts pré-construídos?

en: Done
pt: Concluído

en: Download Layout
pt: Descarregar layout

en: Drop import file here
pt: Arraste para aqui o seu ficheiro de importação

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate Row
pt: Duplicar linha

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Home Page
pt: Editar página inicial

en: Edit Row
pt: Editar linha

en: Embedded Video (PB)
pt: Vídeo incorporado (PB)

en: Embeds a video.
pt: Incorpora um vídeo.

en: Enable
pt: Activar

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
pt: Activar mais widgets nas 1{definições do Widgets Bundle}.

en: Enabled
pt: Activado

en: Error uploading or importing file.
pt: Erro ao carregar ou importar ficheiro.

en: Exclude Sticky
pt: Excluir fixos

en: Fade In
pt: Fade in

en: Feature List
pt: Lista de funcionalidades

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Features Text
pt: Texto das funcionalidades

en: File
pt: Ficheiro

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Full
pt: Original

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Full Width Container
pt: Contentor a toda a largura

en: Full Width Stretched
pt: Em toda a largura esticada

en: Gallery (PB)
pt: Galeria (PB)

en: Gallery Images
pt: Imagens da galeria

en: Gallery Type
pt: Tipo de galeria

en: General
pt: Geral

en: Gutter
pt: Espaço entre colunas

en: History
pt: Histórico

en: Home Page
pt: Página inicial

en: Home page updated. 1{View page}.
pt: Página inicial actualizada. 1{Ver página}.

en: How the background image is displayed.
pt: Como a imagem de fundo é mostrada.

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
pt: Se o modelo o suportar, corta os artigos e mostra a ligação para ler mais.

en: Ignore Sticky
pt: Ignorar fixos

en: Image
pt: Imagem

en: Image (PB)
pt: Imagem (PB)

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Import/Export
pt: Importar/exportar

en: Information Text
pt: Texto informativo

en: Inline CSS
pt: CSS em linha

en: Insert
pt: Inserir

en: Install Page Builder Plugin
pt: Instalar plugin Page Builder

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
pt: Instale o 1{Widgets Bundle} para obter widgets extra.

en: Installing %s
pt: A instalar %s

en: Justify
pt: Justificado

en: Large
pt: Grande

en: Layout Builder
pt: Construtor de layout

en: Layout Builder Widget
pt: Widget de construção de layout

en: Layouts Directory
pt: Directório de layouts

en: Left
pt: Esquerda

en: Left to Right
pt: da esquerda para a direita

en: Legacy Bundled Widgets
pt: Conjunto de widgets antigos

en: Link To
pt: Ligação para

en: List (PB)
pt: Lista (PB)

en: Live Editor
pt: Editor com pré-visualização

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
pt: Carrega widgets antigos do Page Builder 1.

en: Loading prebuilt layout
pt: A carregar layout pré-construído

en: Location
pt: Localização

en: Medium
pt: Médio

en: Menu Order
pt: Ordem no menu

en: Missing Widget
pt: Widgets em falta

en: Mobile Width
pt: Largura para dispositivos móveis

en: Modified
pt: Modificado

en: More Link
pt: Ligação "mais"

en: Name
pt: Nome

en: Newest Layouts
pt: Layouts mais recentes

en: Next
pt: Seguinte

en: No Results
pt: Sem resultados

en: No description
pt: Sem descrição

en: None
pt: Nenhum

en: Now
pt: Agora

en: Off
pt: Desligado

en: On
pt: Ligado

en: Only Sticky
pt: Apenas fixos

en: Open Builder
pt: Abrir Page Builder

en: Open In New Window
pt: Abrir numa nova janela

en: Or
pt: Ou

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Padding around the entire row.
pt: Espaçamento à volta de todo a linha.

en: Padding around the entire widget.
pt: Espaçamento à volta de todo o widget.

en: Page Builder Change History
pt: Histórico de alterações do Page Builder

en: Page Builder Content
pt: Conteúdo do Page Builder

en: Page Builder Settings
pt: Definições do Page Builder

en: Page Builder Widgets
pt: Widgets do Page Builder

en: Page Builder doesn't know about this widget.
pt: O Page Builder não conhece este widget.

en: Page Builder layouts
pt: Layouts do Page Builder

en: Parent
pt: Superior

en: Per
pt: Por

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
pt: Por favor, leia as 1{Page Builder Settings} da documentação do Page Builder para obter ajuda.

en: Post Content
pt: Conteúdo do artigo

en: Post ID
pt: ID do conteúdo

en: Post Loop
pt: Loop de artigos

en: Post Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Post Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Poster URL
pt: URL do poster

en: Posts Per Page
pt: Conteúdos por página

en: Prebuilt
pt: Pré-construído

en: Prebuilt Layouts
pt: Layouts pré-construídos

en: Prebuilt layout loaded
pt: Layout pré-construído carregado

en: Previous
pt: Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Box (PB)
pt: Caixa de preço (PB)

en: Random
pt: Aleatório

en: Read More
pt: Ler mais

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
pt: Leia o 1{documentação completa} sobre o SiteOrigin. Faça uma pergunta no nosso 2{fórum de suporte} se precisar de ajuda, e subscreva a 3{nossa newsletter} para se manter actualizado sobre futuros desenvolvimentos.

en: Recommended Widgets
pt: Widgets recomendados

en: Remove
pt: Remover

en: Responsive Layout
pt: Layout responsivo

en: Restore Version
pt: Restaurar versão

en: Right
pt: Direita

en: Right to Left
pt: da direita para a esquerda

en: Row Bottom Margin
pt: Margem inferior da linha

en: Row Class
pt: Classe da linha

en: Row Gutter
pt: Espaço entre colunas

en: Row Layout
pt: Layout da linha

en: Row Styles
pt: Estilos da linha

en: Row added
pt: Linha adicionada

en: Row deleted
pt: Linha eliminada

en: Row duplicated
pt: Linha duplicada

en: Row edited
pt: Linha editada

en: Row moved
pt: Linha movida

en: Save
pt: Guardar

en: Save Home Page
pt: Guardar página inicial

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
pt: Guarde e recarregue a página para começar a usar o widget, depois de o ter instalado.

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Results For:
pt: Resultados da pesquisa por:

en: Search Settings
pt: Pesquisar definições

en: Search Widgets
pt: Pesquisar widgets

en: Select Image
pt: Seleccionar imagem

en: Select Import File
pt: Seleccionar ficheiro de importação

en: Self Hosted Video (PB)
pt: Vídeo auto alojado (PB)

en: Set
pt: Definir

en: Settings Saved
pt: Definições guardadas

en: Slide Down
pt: Slide para baixo

en: Slide Left
pt: Slide a esquerda

en: Slide Right
pt: Slide a direita

en: Slide Up
pt: Slide para cima

en: Space below the row.
pt: Espaço abaixo da linha.

en: Standard
pt: Por omissão

en: Start each new point with an asterisk (*)
pt: Comece cada novo ponto com um asterisco (*)

en: Sticky Posts
pt: Artigos fixos

en: Style
pt: Estilo

en: Sub Title
pt: Subtítulo

en: Support Forum
pt: Fórum de suporte

en: Switch to Editor
pt: Mudar para o editor

en: Template
pt: Modelo

en: Testimonial (PB)
pt: Testemunhos (PB)

en: Text
pt: Texto

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
pt: O HTML usado para nos títulos dos widgets. {{title}} é substituído pelo título do widget.

en: The container used for the full width layout.
pt: O contentor utilizado para o layout a toda a largura.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
pt: Os layouts de página são responsivos e completamente personalizáveis.

en: The post types to use Page Builder on.
pt: Os tipos de conteúdo a utilizar com o Page Builder.

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
pt: O widget 1{%1$s} não está disponível. Por favor tente instalar o plugin em falta. Publique nos 2{fóruns de suporte} se precisar de ajuda.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Defined
pt: Definido pelo tema

en: There are no %s with Page Builder content to clone.
pt: Não há quaisquer %s com conteúdo do Page Builder para clonar.

en: This interface requires Javascript
pt: Esta interface requer Javascript

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Tiled Image
pt: Imagem repetida

en: Title
pt: Título

en: Untitled Widget
pt: Widget sem título

en: Version restored
pt: Versão restaurada

en: Video
pt: Vídeo

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Widget Class
pt: Classe do widget

en: Widget Styles
pt: Estilos do widget

en: Widget Title HTML
pt: HTML do título de widget

en: Widget added
pt: Widget adicionado

en: Widget deleted
pt: Widget eliminado

en: Widget duplicated
pt: Widget duplicado

en: Widget edited
pt: Widget editado

en: Widget moved
pt: Widget movido

en: WordPress Widgets
pt: Widgets do WordPress

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
pt: Gostaria de limpar o seu conteúdo do Page Builder e voltar a usar o editor por omissão?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
pt: Gostaria de copiar o conteúdo existente deste editor para o Page Builder?

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
pt: Pode activar os antigos widgets (PB) nas 1{Definições do Page Builder}.

en: You can still clone existing pages though.
pt: No entanto, pode clonar páginas existentes.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
pt: Pode usar o SiteOrigin Page Builder para criar a página inicial e as sub-páginas, com os seus próprios widgets.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
pt: Tem que instalar o 1{%1$s} para usar o widget 2{%2$s}.

en: Your search didn't return any results
pt: A sua pesquisa não encontrou nenhum resultado

en: Your theme doesn't have any post loops.
pt: O seu tema não tem nenhum loop de artigos.

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
pt: O seu tema não tem layouts pré-construídos.

en: edit gallery
pt: editar galeria
