Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (316 entries)

en: %d hour
ja_JP: %d時間

en: %d hours
ja_JP: %d時間

en: %d minute
ja_JP: %d分

en: %d minutes
ja_JP: %d分

en: %d second
ja_JP: %d秒

en: %d seconds
ja_JP: %d秒

en: %s Style
ja_JP: %s スタイル

en: %s before
ja_JP: %s前

en: 1{Set row layout}: %1$s columns with a ratio of %2$s going from %3$s
ja_JP: 1{Set row layout}: %1$sカラム。割合%2$s方向%3$s

en: A CSS class
ja_JP: CSS クラス

en: A Call to Action block
ja_JP: CTA (コールトゥアクション) ブロック

en: A basic slider widget.
ja_JP: 標準的なスライダーウィジェット。

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
ja_JP: ウィジェットとしての完全な SiteOrigin Page Builder レイアウト。

en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
ja_JP: サイト構築を簡単にしてくれる、ドラッグ & ドロップ方式のレスポンシブページビルダー。

en: A rich text editor
ja_JP: リッチテキストエディター

en: A self hosted video player.
ja_JP: セルフホスティング型の動画プレーヤー。

en: A simple button
ja_JP: シンプルボタン

en: Add New Row
ja_JP: 新しい行の追加

en: Add New Widget %s
ja_JP: 新しいウィジェットの追加 %s

en: Add Row
ja_JP: 列を追加

en: Add Widget
ja_JP: ウィジェットを追加

en: Add Widget Below
ja_JP: 下にウィジェットを追加

en: Add Widget to Cell
ja_JP: セルにウィジェットを追加

en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
ja_JP: 始めるには 1{widget}、2{row}、3{prebuilt layout} を追加します。もしヘルプが必要な場合は 4{documentation} をお読みください。

en: Additional
ja_JP: 追加の

en: Additional Arguments
ja_JP: 追加の引数

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
ja_JP: 追加のクエリ引数。 1 {query_posts} 参照。

en: All Widgets
ja_JP: すべてのウィジェット

en: Amount of space between columns.
ja_JP: カラム間のスペース。

en: An image that animates in when it enters the screen.
ja_JP: スクリーンに入るときにアニメートする画像。

en: An image that displays before the video starts playing.
ja_JP: ビデオ再生前に表示される画像

en: Animated Image (PB)
ja_JP: アニメーション画像 (PB)

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Animations
ja_JP: アニメーション

en: Are you sure you want to overwrite your current content? This can be undone in the builder history.
ja_JP: 現在のコンテンツを上書きしてもよろしいですか ? これはビルダーの履歴を使用して元に戻すことができます。

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Attachment Page
ja_JP: 添付ファイルページ

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Author
ja_JP: 登録者

en: Auto Play Video
ja_JP: 動画の自動再生

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background Image Display
ja_JP: 背景画像表示

en: Background color of the row.
ja_JP: 行の背景色。

en: Background color of the widget.
ja_JP: ウィジェットの背景色。

en: Background image of the row.
ja_JP: 行の背景画像。

en: Background image of the widget.
ja_JP: ウィジェットの背景画像。

en: Border Color
ja_JP: 境界線の色

en: Border color of the row.
ja_JP: 行の境界線の色

en: Border color of the widget.
ja_JP: ウィジェットの境界線の色。

en: Bottom Margin
ja_JP: 下余白

en: Bundled Widgets
ja_JP: バンドルされているウィジェット

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button (PB)
ja_JP: ボタン (PB)

en: Button Alignment
ja_JP: ボタン配置

en: Button Text
ja_JP: ボタンテキスト

en: Button URL
ja_JP: ボタン URL

en: CSS Styles
ja_JP: CSS スタイル

en: CSS Styles, given as one per row.
ja_JP: CSS スタイル。行ごとに1つずつ指定します。

en: Call To Action (PB)
ja_JP: CTA (コールトゥアクション) (PB)

en: Cell Class
ja_JP: セルのクラス

en: Cell Side Margins
ja_JP: セル側のマージン

en: Cell resized
ja_JP: セルのサイズを変更

en: Center
ja_JP: 中央

en: Centered, with original size
ja_JP: 元のサイズで中央揃え

en: Choose images from your media library.
ja_JP: メディアライブラリから画像を選択してください。

en: Class added to all cells in this row.
ja_JP: この行のすべてのセルにclassが追加されました。

en: Clone
ja_JP: 複製

en: Clone: %s
ja_JP: クローン: %s

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close Live Editor
ja_JP: ライブエディタを閉じる

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
ja_JP: モバイルデバイス上のウィジェット、行、列を折りたたむ。

en: Color of text inside this widget.
ja_JP: このウィジェット内のテキスト色。

en: Column
ja_JP: カラム

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
ja_JP: カンマ区切りの添付ファイルID。現在のページのすべての添付ファイルにデフォルト設定されます。

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Converted to editor
ja_JP: エディタに変換

en: Copy Content
ja_JP: コンテンツをコピー

en: Copy content from Page Builder into the standard content editor.
ja_JP: Page Builderから標準のコンテンツエディタにコンテンツをコピーします。

en: Copy content from Page Builder to post content.
ja_JP: Page Builder からコンテンツをコピーして投稿。

en: Cover
ja_JP: カバー

en: Current
ja_JP: 現行

en: Custom Home Page
ja_JP: カスタムホームページ

en: Custom Home Page Builder
ja_JP: ホームページビルダーを編集する

en: Date
ja_JP: 日付

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default margin below rows.
ja_JP: 行の下の標準マージン

en: Default spacing between columns in each row.
ja_JP: 各行内のカラム間のスペースのデフォルト。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Row
ja_JP: 列の削除

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Design
ja_JP: デザイン

en: Destination URL
ja_JP: リンク先 URL

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
ja_JP: モバイルビューに折りたたむデバイスの幅 (px)。

en: Disable animations for improved performance.
ja_JP: アニメーションを無効にすると、パフォーマンスが向上します。

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display Content
ja_JP: コンテンツ表示

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
ja_JP: Page Builder のウィジェット追加ダイアログにおすすめウィジェットを表示する。

en: Display site features as a collection of icons.
ja_JP: サイトの機能をアイコンで表示します。

en: Display your posts as a carousel.
ja_JP: 投稿をカルーセルとして表示する。

en: Displays a bullet list of elements
ja_JP: 要素の箇条書きリストを表示

en: Displays a bullet list of points
ja_JP: ポイントの箇条書きリストを表示

en: Displays a gallery.
ja_JP: ギャラリーを表示します。

en: Displays a post loop.
ja_JP: 投稿ループを表示します。

en: Displays a simple image.
ja_JP: シンプルな画像を表示します。

en: Displays content from the current post.
ja_JP: 現在の投稿のコンテンツを表示します。

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
ja_JP: 事前構築済みレイアウトディレクトリをブラウズしますか ?

en: Done
ja_JP: 終了

en: Download Layout
ja_JP: レイアウトをダウンロード

en: Drop import file here
ja_JP: インポートファイルをここにドロップ

en: Duplicate
ja_JP: 重複

en: Duplicate Row
ja_JP: 行の複製

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Home Page
ja_JP: ホームページを編集する

en: Edit Row
ja_JP: 行の編集

en: Embedded Video (PB)
ja_JP: 埋め込み動画 (PB)

en: Embeds a video.
ja_JP: 動画を埋め込みます。

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
ja_JP: 1{Widgets Bundle settings} で追加ウィジェットを有効化する。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Error uploading or importing file.
ja_JP: ファイルのアップロードまたはインポートエラー。

en: Exclude Sticky
ja_JP: 先頭固定表示を除外

en: Fade In
ja_JP: フェードイン

en: Feature List
ja_JP: 機能一覧

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Features Text
ja_JP: 機能テキスト

en: File
ja_JP: ファイル

en: Font Color
ja_JP: フォント色

en: Full
ja_JP: 全幅

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Full Width Container
ja_JP: 全幅コンテナー

en: Full Width Stretched
ja_JP: 全幅ページ (ストレッチ)

en: Gallery (PB)
ja_JP: ギャラリー (PB)

en: Gallery Images
ja_JP: ギャラリー画像

en: Gallery Type
ja_JP: ギャラリータイプ

en: General
ja_JP: 一般

en: Gutter
ja_JP: ガター

en: History
ja_JP: 履歴

en: Home Page
ja_JP: ホームページ

en: Home page updated. 1{View page}.
ja_JP: ホームページを更新しました。 1{ページをみる}。

en: How the background image is displayed.
ja_JP: 背景画像の表示方法。

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
ja_JP: テンプレートがそれをサポートしている場合は、投稿を切断し、さらにリンクを表示します。

en: Ignore Sticky
ja_JP: 先頭固定表示を無視

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image (PB)
ja_JP: 画像 (PB)

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Image URL
ja_JP: 画像 URL

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: Include the bundled widgets.
ja_JP: バンドル済みウィジェットを含める。

en: Information Text
ja_JP: 情報テキスト

en: Inline CSS
ja_JP: インライン CSS

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Install Page Builder Plugin
ja_JP: Page Builder プラグインをインストール

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
ja_JP: 追加ウィジェットを入手するには1{Widgets Bundle}をインストールしてください。

en: Installing %s
ja_JP: %s をインストールしています

en: Justify
ja_JP: 両端揃え

en: Large
ja_JP: 大

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Layout Builder
ja_JP: レイアウトビルダー

en: Layout Builder Widget
ja_JP: レイアウトビルダーウィジェット

en: Layouts Directory
ja_JP: レイアウトディレクトリ

en: Left
ja_JP: 左

en: Left to Right
ja_JP: 左から右

en: Legacy Bundled Widgets
ja_JP: レガシーなバンドルウィジェット

en: Link To
ja_JP: へのリンク

en: List (PB)
ja_JP: リスト (PB)

en: Live Editor
ja_JP: ライブエディタ

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
ja_JP: Page Builder 1 からのレガシーウィジェットを読み込む。

en: Loading prebuilt layout
ja_JP: 事前構築済みレイアウトを読み込み中

en: Location
ja_JP: 場所

en: Medium
ja_JP: 中

en: Menu Order
ja_JP: メニューの並び順

en: Missing Widget
ja_JP: ウィジェットがありません

en: Mobile Width
ja_JP: モバイル幅

en: Modified
ja_JP: 修正

en: More Link
ja_JP: 「続きを読む」リンク

en: Name
ja_JP: 名称

en: Newest Layouts
ja_JP: 最新のレイアウト

en: Newsletter
ja_JP: ニュースレター

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No Results
ja_JP: 見つかりません

en: No description
ja_JP: description がありません

en: None
ja_JP: なし

en: Now
ja_JP: 現在

en: Off
ja_JP: オフ

en: On
ja_JP: オン

en: Only Sticky
ja_JP: 先頭固定表示のみ

en: Open Builder
ja_JP: ビルダーを開く

en: Open In New Window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Or
ja_JP: または

en: Order
ja_JP: 注文

en: Order By
ja_JP: 並び順

en: Original
ja_JP: オリジナル

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Padding around the entire row.
ja_JP: 全行のパディング

en: Padding around the entire widget.
ja_JP: ウィジェット全体のパディング

en: Page Builder
ja_JP: ページビルダー

en: Page Builder Change History
ja_JP: ページビルダーの変更履歴

en: Page Builder Content
ja_JP: Page Builder コンテンツ

en: Page Builder Settings
ja_JP: Page Builder 設定

en: Page Builder Widgets
ja_JP: Page Builder ウィジェット

en: Page Builder doesn't know about this widget.
ja_JP: ページビルダーではこのウィジェットを使えません

en: Page Builder layouts
ja_JP: Page Builder レイアウト

en: Parallax
ja_JP: パララックス

en: Parent
ja_JP: 親

en: Per
ja_JP: あたり

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
ja_JP: ヘルプが必要な場合は Page Builder の1{settings guide}をご覧ください。

en: Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツ

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Post In Order
ja_JP: 投稿の並び順

en: Post Loop
ja_JP: 投稿ループ

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Poster URL
ja_JP: ポスターの URL

en: Posts Per Page
ja_JP: ページ毎の投稿

en: Prebuilt
ja_JP: 事前構築済み

en: Prebuilt Layouts
ja_JP: 事前構築済みレイアウト

en: Prebuilt layout loaded
ja_JP: 事前構築済みレイアウトを読み込みました

en: Previous
ja_JP: 前

en: Price
ja_JP: 価格

en: Price Box (PB)
ja_JP: 価格ボックス (PB)

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
ja_JP: SiteOrigin で 1{full documentation} をお読みください。ヘルプが必要な場合は2{support forum}で質問してください。今後の開発情報を受け取るには3{our newsletter}に登録してください。

en: Recommended Widgets
ja_JP: おすすめウィジェット

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Responsive Layout
ja_JP: レスポンシブレイアウト

en: Restore Version
ja_JP: 復元バージョン

en: Right
ja_JP: 右

en: Right to Left
ja_JP: 右から左

en: Row Bottom Margin
ja_JP: 行の下マージン:

en: Row Class
ja_JP: 行のクラス

en: Row Gutter
ja_JP: 行下の余白

en: Row Layout
ja_JP: 行のレイアウト

en: Row Styles
ja_JP: 行のスタイル

en: Row added
ja_JP: 行を追加しました

en: Row deleted
ja_JP: 行を削除しました

en: Row duplicated
ja_JP: 行を複製しました

en: Row edited
ja_JP: 行を編集しました

en: Row moved
ja_JP: 行を移動しました

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Home Page
ja_JP: ホームページを保存する

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
ja_JP: ウィジェットをインストールしたら、このページを保存して再度読み込み、ウィジェットの仕様を開始します。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Results For:
ja_JP: 検索結果:

en: Search Settings
ja_JP: 検索設定

en: Search Widgets
ja_JP: 検索ウィジェット

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select Import File
ja_JP: インポートファイルの選択

en: Self Hosted Video (PB)
ja_JP: セルフホスティング動画 (PB)

en: Set
ja_JP: 設定

en: Settings Saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Should the layout collapse for mobile devices.
ja_JP: モバイルデバイスのレイアウトが崩壊するかどうか。

en: SiteOrigin Button
ja_JP: SiteOrigin ボタン

en: SiteOrigin Editor
ja_JP: SiteOrigin エディター

en: SiteOrigin Features
ja_JP: SiteOrigin 機能

en: SiteOrigin Image
ja_JP: SiteOrigin 画像

en: SiteOrigin Post Carousel
ja_JP: SiteOrigin 投稿カルーセル

en: SiteOrigin Slider
ja_JP: SiteOrigin スライダー

en: SiteOrigin Widgets Bundle
ja_JP: SiteOrigin ウィジェットのバンドル

en: Slide Down
ja_JP: 下にスライド

en: Slide Left
ja_JP: 左にスライド

en: Slide Right
ja_JP: 右にスライド

en: Slide Up
ja_JP: 上にスライド

en: Space below the row.
ja_JP: 行下のスペース

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Start each new point with an asterisk (*)
ja_JP: アスタリスク (*) で各新規ポイントを始めます

en: Sticky Posts
ja_JP: 先頭固定表示の投稿

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Sub Title
ja_JP: サブタイトル

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Switch to Editor
ja_JP: エディタに切り替え

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Testimonial (PB)
ja_JP: お客様の声 (PB)

en: Text
ja_JP: テキスト

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
ja_JP: ウィジェットのタイトルに使われる HTML。{{title}} はウィジェットのタイトルに置き換えられます。

en: The container used for the full width layout.
ja_JP: 全幅レイアウトに使用されるコンテナー。

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
ja_JP: ページレイアウトは、レスポンシブでフルカスタマイズ可能です。

en: The post types to use Page Builder on.
ja_JP: Page Builder を適用する投稿タイプ。

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
ja_JP: ウィジェット「1{%1$s}」は利用できません。見当たらないプラグインを確認し、インストールを試みてください。ヘルプが必要な場合は2{support forums}に投稿してください。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Theme Defined
ja_JP: 定義されたテーマ

en: There are no %s with Page Builder content to clone.
ja_JP: 複製できる Page Builder コンテンツを持つ%sがありません。

en: This interface requires Javascript
ja_JP: このインターフェースは JavaScript が必要です。

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Tiled Image
ja_JP: 画像のタイル化

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Untitled Widget
ja_JP: 無題のウィジェット

en: Version restored
ja_JP: 復元されたバージョン

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video URL
ja_JP: 動画 URL

en: Widget Class
ja_JP: ウィジェット class

en: Widget Styles
ja_JP: ウィジェットのスタイル

en: Widget Title HTML
ja_JP: ウィジェットタイトルの HTML

en: Widget added
ja_JP: ウィジェットを追加しました

en: Widget deleted
ja_JP: ウィジェットを削除しました

en: Widget duplicated
ja_JP: ウィジェットを複製しました

en: Widget edited
ja_JP: ウィジェットを編集しました

en: Widget moved
ja_JP: ウィジェットを移動しました

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Widgets Bundle
ja_JP: ウィジェットバンドル

en: WordPress Widgets
ja_JP: WordPress ウィジェット

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
ja_JP: ページビルダーの内容をクリアして、標準のビジュアルエディタを使用しますか ?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
ja_JP: このエディターの既存のコンテンツを Page Builder にコピーしますか ?

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
ja_JP: レガシー (Page Builder) ウィジェットは 1{Page Builder settings} で有効化できます。

en: You can still clone existing pages though.
ja_JP: 既存のページを複製することもできます。

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
ja_JP: SiteOrigin Page Builder を使用して、独自のウィジェットを埋め込んだホームページとサブページを作成できます。

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
ja_JP: 2{%2$s}ウィジェットを利用するには1{%1$s}のインストールが必要です。

en: Your search didn't return any results
ja_JP: 検索結果が見つかりませんでした

en: Your theme doesn't have any post loops.
ja_JP: あなたのテーマには投稿ループがありません。

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
ja_JP: あなたのテーマには事前構築済みレイアウトがありません。

en: edit gallery
ja_JP: ギャラリーを編集
